Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Není možné, aby jen vyměnili premiéra, zlobí se ČSSD

Česko

  23:35aktualizováno  17. června 0:49
PRAHA - Podle sociálních demokratů není možné, aby současná koalice vládla dál, byť s jiným premiérem. ČSSD je nadále přesvědčena o nutnosti rozpustit Poslaneckou sněmovnu a uspořádat nové volby. Totéž požadují i komunisté a Věci veřejné.

ČSSD foto: ČTK

Současný ministerský předseda Petr Nečas (ODS) v neděli večer oznámil, že na funkci v pondělí rezignuje v souvislosti s kauzou kolem zatčení své spolupracovnice Jany Nagyové. Chce, aby koalice pokračovala s premiérem nominovaným za ODS.

VV oznámily, že nepodpoří staronovou vládu, pokud v ní odstupujícího premiéra nahradí první místopředseda ODS a ministr průmyslu Martin Kuba, sdělila ČTK šéfka poslaneckého klubu opoziční strany Kateřina Klasnová.

"Já jsem přesvědčen, že tato koalice nemůže pokračovat, není legitimní," řekl ČTK v reakci šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc, podle něhož je koalice postavena na přeběhlících a politické korupci. "Takováto koalice nemůže pokračovat, nemůže se zbavit jednoho člověka v čele a tvářit se, že se nic neděje."

První místopředseda sociální demokracie Michal Hašek v tiskovém prohlášení uvedl, že Nečasova rezignace je "jediným logickým vyústěním současné vážné politické krize". ČSSD je podle něj připravena okamžitě zahájit jednání s dalšími parlamentními politickými stranami a prezidentem o nalezení ústavní cesty k co nejrychlejšímu konání nových voleb. Snaha udržet v čele země koalici ODS, TOP 09 a LIDEM neodpovídá politické realitě, míní Hašek.

Staronový slepenec

Místopředseda ČSSD v nedělní diskusi televize Prima Family uvedl, že by Nečasova vláda v demisi mohla fungovat dva měsíce do mimořádných voleb. Po tu dobu by se měla věnovat likvidaci následků povodní.

Tejc doufá, že prezident Miloš Zeman dostojí svým názorům a nejmenuje vládu, která je postavena na straně, jež nevzešla z voleb. Narážel tím na uskupení LIDEM, které se v průběhu volebního období odštěpilo od Věcí veřejných a které hlava státu opakovaně kritizovala.

"VV nehodlají podpořit nějaký staronový slepenec, pokud by měl Nečase nahradit například ministr průmyslu Kuba, který je loutkou jihočeského kmotra ODS (Pavla) Dlouhého," sdělila ČTK Klasnová. Kuba je prvním místopředsedou ODS a po odchodu Nečase z čela vlády a strany bude zřejmě hrát v jednáních hlavní roli.

O Nečasově demisi a pádu vlády VÍCE ZDE:

Podle Tejce, který zopakoval, že nejlepším řešením by byly nové volby v co nejbližším termínu, není ani možné, aby pokračoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) kvůli účasti na údajné politické korupci v současném skandálu.

O nutnosti nových voleb jsou přesvědčeni i komunisté. "Doporučuji ústavní usnesení o rozpuštění Sněmovny a nové volby," napsal ČTK jejich předseda Vojtěch Filip. Šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik vyjádřil názor, že demise byla jediným řešením krize Nečasovy vlády. Karty by podle něj měly znovu rozdat občané.

"Padla jedna figura na šachovnici, teď je řešení do značné míry v rukou prezidenta republiky. Stále se ale domnívám, že nejčistším řešením by byly předčasné volby," uvedla Klasnová.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla ve čtvrtek rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka.
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen.
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili.
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček.
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí.
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě.
  • V neděli večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!