Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Je homeopatie jen mýtus?

Česko

Co člověk, to názor. Platí to i v případě homeopatie. Zatímco jedni ji obhajují, druzí se k této léčebné metodě staví skepticky. Kdo z nich má pravdu?

Homeopatické přípravky jsou jediné, které mi pomáhají, tvrdí jedni. Je to hloupost. Účinné látky jsou v homeopatikách tak rozředěny, že léčebný účinek je vyloučený a jde jen o placebo efekt, trvají na svém druzí. Rozhodnout, kdo má pravdu, není jednoduché a možná ani možné.

Jana Prokopová patří ke druhé skupině. Homeopatickou léčbu vyzkoušela před rokem. Měla tehdy střevní chřipku a její praktická lékařka, která se o homeopatii zajímá, jí doporučila tuto léčbu. „Bohužel si už nepamatuji, jak se lék jmenoval, ale rozhodně mi nepomohl,“ pokračuje Prokopová s tím, že by za homeopatika už nevydala ani korunu.

Na každého „funguje“ jiný lék Přestože se homeopaté shodují, že léčba by měla být účinná u všech lidí, přiznávají, že velkou roli při léčbě hraje psychika pacienta. „Pokud léčbě nevěří a podvědomě se jí brání, vzniká určitý blok, který brání nápravě,“ říká homeopatka Hana Horychová z Homeopatické kliniky Praha, která vystudovala i klasickou medicínu.

Přiznává však, že homeopatie neúčinkuje u všech lidí stejně. Léčbu ovlivňuje například prostředí, ve kterém žijeme, špatné partnerské vztahy a stres. „Tyto negativní vlivy mohou oslabovat léčebný proces,“ říká Horychová.

Důvodem, proč Janě Prokopové léky nezabraly, ale může být i něco jiného, než že byla ve stresu nebo léčbě nevěřila. Možná jí lékařka doporučila špatný lék. „V případě, že léčba neúčinkuje, je nutné zvážit, zda byl lék vybrán správně. Někdy je správná volba léku zdlouhavějším procesem,“ uvádí homeopatka a vystudovaná lékařka Zuzana Čajková s tím, že lék, který účinkuje u jednoho pacienta na určitou nemoc, u jiného na stejnou nemoc účinkovat nemusí, a je potřeba najít pro něj jiný.

Často platí, že homeopaté, kteří tuto činnost praktikují déle a mají tedy větší zkušenosti, naleznou vhodný lék rychleji. „Za každého dobrého odborníka mluví jeho přístup k člověku, jeho péče o vás jako pacienta a hlavně jeho výsledky. Takže je dobré se informovat,“ radí homeopatka a vystudovaná lékařka Gabriela Rečlová, jak si vybrat správného homeopata s tím, že při výběru byste neměli zapomínat ani na svou intuici.

Dokonalý marketingový tah?

Mezi ty, kteří léčbě homeopatiky nevěří, patří ale i mnoho lékařů. „Prezentování homeopatie jako účinné léčby je podle mne dokonale zpracovaný marketingový tah. Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že homeopatie skutečně účinkuje. Podle mne se jedná jen o placebo efekt,“ říká svůj názor přednosta interní kliniky Fakultní nemocnice Motol Milan Kvapil. Homeopatii nezavrhuje, ale neměla by se prezentovat a pacientům podávat jako účinná léčba, ale pouze jako léčba podpůrná.

„Homeopatika pomohla mému desetiměsíčnímu synovi, který trpí atopickým ekzémem, tak jak může být řeč o placebo efektu?“ zastává se homeopatie projektový manažer z Plzně Petr Dvořák, který homeopatickými přípravky léčí také svoji lymmeskou borreliózu.

O účincích této metody ale pochybuje také primář Gynekologickoporodnické kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce Daniel Dvořák.

„Vím, že homeopatika mohou teoreticky posílit imunitu nebo vybalancovat hormonální nebo endokrinologickou nerovnováhu. Osobně s nimi ale dobrou zkušenost nemám,“ reaguje Dvořák na otázku, zda mohou homeopatika vyléčit například pacientku, která trpí opakovanými mykózami.

V odborné literatuře, která se zabývá homeopatií, se uvádí, že se touto metodou dají léčit jak nemoci akutní, tak chronické, což potvrzují i všichni oslovení homeopaté. Zatímco léčba akutních onemocnění trvá podle nich hodiny či dny, u chronických onemocnění se jedná zpravidla o měsíce. „Nevěřím, že homeopatie pomáhá při akutních onemocněních,“ říká k tomu Tereza Tichá, které homeopatie pomohla od častých viróz a pocitu únavy, a proto si myslí, že u chronických onemocnění je homeopatie na místě.

„Ze svých zkušeností mohu říci, že u chronických onemocnění se dosahuje kladných výsledků až u devadesáti procent pacientů. Například u vysokého krevního tlaku je to asi osmdesát procent, u alergií až u devadesáti pěti procent,“ uvádí Zuzana Čajková a dodává, že hypertenze se odstraní během dvou až šesti měsíců. To, že by mohla homeopatie účinkovat na snížení krevního tlaku, nevylučuje například ani primář 1. interního oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce František Paďour: „Homeopatie může přispět k léčbě hypertenze medikamenty. Nedá se vyloučit, že lehkou hypertenzi lze zvládnout dokonce pouze s homeopatiky. Hlavní předpoklad je ale dodržování diety a životosprávy.“

Máme se tedy léčit homeopatiky, nebo klasickými léky? „Nestavěla bych otázku tak, zda léčit klasicky, nebo homeopaticky. Jedno totiž nevylučuje druhé. V závažných případech je navíc klasická léčba nutná,“ uzavírá toto téma Hana Horychová z Homeopatické kliniky Praha.

Autor: