Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Je libo šumivé, nebo perlivé?

Česko

Silvestr bez „bublinek“ si umíme představit jen těžko. Víme ale přesně, co pijeme? Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky spojené se šumivým vínem.

* Jaký je rozdíl mezi šumivým a perlivým vínem?

Perlivá vína se vyrábějí umělým jednorázovým nasycením výchozího vína oxidem uhličitým. Mají hrubší a kratší perlení než vína šumivá. Ta se vyrábějí druhotným kvašením výchozího vína a perlení vzniká důsledkem činnosti kvasinek během tohoto kvašení. Takto vzniká například klasický Bohemia Sekt.

* V čem se liší sekt a šampaňské?

Sekt, jehož název se odvozuje od francouzského slova „sec“ neboli suchý, je šumivé víno vyráběné druhotným kvašením základního vína. Zátka takového vína vylétne pod tlakem 5 až 6 barů. Tolik potřebuje dobře nahuštěná pneumatika. Jako šampaňské mohou být označena pouze šumivá vína vyrobená z vín pěstovaných ve francouzské oblasti Champagne.

* Existují různé postupy výroby šumivého vína?

V principu jsou dva: přímo v lahvi, nebo v tlakovém velkoobjemovém tanku. Klasické kvašení v lahvi je velmi pracné, postup však umožní lepší vývoj vína než u kvašení v tanku. U tankové metody druhotné kvašení probíhá ve velkém objemu za krátkou dobu, sekt se pak pod tlakem lahvuje. Tato metoda umožnila levnou výrobu sektů a udělala z výsady vyšších vrstev běžnou záležitost.

* Jak dlouho trvá výroba šumivého vína?

Při ležení v lahvi obvykle devět měsíců, tanková metoda trvá kratší dobu, většinou 120 dnů.

* Lze sekty vyrábět z jakýchkoli odrůd?

Klasické jsou burgundské odrůdy: rulandské modré a chardonnay. Ryzlink rýnský a ryzlink vlašský jsou také vhodné, protože dávají svěží sekty s vyšší kyselinou.

* Je pravda, že šumivé víno může být pouze bílé?

Bílé sekty jsou nejčastější, stoupá ale i obliba růžových. Vyrábějí se i sekty červené, kterým však většinou chybí charakteristická svěžest.

* Jak je to s chutí šumivých vín?

U sektů dochází během výroby k obohacování jejich chutě a vůně. Typické jsou jemné tóny, připomínající kvasinky a chléb, které se harmonicky kombinují s výrazem původního vína. Buket a chuť podpoří také správná teplota při konzumaci. Suché sekty jsou vhodné jako aperitiv, jsou osvěžující a podporují chuť k jídlu. Češi ale začínají pít šumivá vína celoročně, nejen při slavnostních příležitostech. Láhev dobrého sektu si otevřou i večer nebo si v restauraci objednají dvoudecilitrovou láhev a pijí sekt slánkou. Chtějí raději méně vína, ale kvalitního.

* Stoupá šumivé víno rychleji do hlavy než víno běžné?

Ano, důvodem je oxid uhličitý a cukr, které způsobují rychlejší vstřebávání alkoholu do krve.

* Typ šumivého vína je dán obsahem cukru přidaného do sektu. Jak je podle tohoto kritéria rozlišujeme?

Nejsušší je brut nature (do 3 g cukru/l) a extra brut (do 6 g cukru/l). Další kategorie jsou brut (do 15 g cukru/l), extra dry (do12-20 g cukru/l), sec (17-35g cukru/l), nejoblíbenější je demi sec (33-50 g cukru/l) a nejvíce cukru obsahuje doux (nad 50 g cukru/l).

* Existuje nějaká minimální cenová hranice kvalitního vína?

Mezi levnou tankovou metodou a klasickou metodou kvašení v lahvi je velký rozdíl. Cena slušného sektu vyrobeného tankovou metodou se pohybuje od 120 Kč za lahev, klasicky vyrobený sekt začíná na 220 Kč.

* Platí pro šumivé víno pravidlo, že čím déle se skladuje, tím je víno lepší?

Ležení prospívá jen nejjakostnějším sektům, protože ležením v lahvi se obohacují o další aromatické látky. Jednoduché levnější sekty jen zestárnou a ztratí kvalitu.

Na článku spolupracoval Karel Hejduk z vinařství Lobkowicz Mělník

Zátka sektu vylétne pod tlakem 5 až 6 barů. To je stejně jako tlak v dobře nahuštěné pneumatice.

Autor:
Témata: víno, sekt, cukr