Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Je Martina. Víno teče proudem

Česko

Réva z letošní sklizně bude podle prvních ohlasů velice kvalitní. A moravští a čeští vinaři připravili rekordní objem mladého vína.

BRNO Jaké je letošní svatomartinské víno? Takové, že na ně v Brně stálo za to stovkám lidí stát i přes déšť v dlouhé frontě. Svátek svatého Martina přinesl křest mladého vína z moravských a českých vinic. Ty letos daly vinařům méně hroznů, ale o to kvalitnější. A poznat je to podle prvních ohlasů už na svatomartinském. Jeho logo letos zdobí lahve 211 vín od 89 vinařů. Brněnský křest je tradičně jednou z mála příležitostí, jak lze na jednom místě ochutnat většinu vzorků vín, které komise pro prodej pod společným záhlavím schválila.

Navzdory hustému dešti se první zájemci na náměstí Svobody začali scházet už dlouho před začátkem, který je symbolicky určen na jedenáctou hodinu. Pro mnohé je tak účast na křtu už malý rituál. „Vyberu vína, doplním galerii skleniček ze svatomartinských koštů,“ svěřil se Brňan Pavel Skládaný.

Právě číše s logem jezdce na koni za 120 korun při křtu pak opravňuje k neomezené konzumaci připravených vzorků. „Počasí lidi skutečně neodradilo, jen za první dvě hodiny jsme prodali na 1500 koštovacích skleniček,“ konstatoval Pavel Večeřa z Vinařského fondu ČR. Někteří vinaři dorazili do moravské metropole včera osobně a přímo nabízeli zájemcům svoje víno ke koštu i k prodeji. Připojily se i restaurace, které přidávaly tradiční husu a podobná menu.

Letošní rok je pro svatomartinská vína už nyní rekordní v počtu vzorků, které komise posuzovala. Producenti zatím připravili přes osm set tisíc lahví, mají však rezervy - a tak zástupci Vinařského fondu ČR doufají, že nakonec prodej přesáhne milion lahví. Právě fond drží ochrannou známku Svatomartinské a dává ji jenom tomu, kdo dodrží přísná pravidla kvality vína.

Špunty se letos poprvé otevírají také šroubováním Novinky letošního ročníku jsou ale i další: svatomartinské má pomoci snížit nedůvěru ve vína se šroubovacím uzávěrem. Ten zvolili první dva producenti. A poprvé se také moravská a česká mladá vína představují na Slovensku, kde pro ně chtějí vinaři získat odbytiště a předehnat tam francouzské beaujolais stejně, jako se to povedlo doma.

Mladá vína jsou určena k rychlé spotřebě, jejich milovníci by je měli vypít nejpozději do Velikonoc. Značku Svatomartinské mohou od roku 2005 nosit pouze vína, která schválila odborná degustátorská komise. Navíc může jít jen o bílá, růžová a červená vína z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Modrý Portugal a Svatovavřinecké. „Letos poprvé je možné jako svatomartinské nabízet i klaret,“ poznamenal Pavel Krška z Národního vinařského centra ve Valticích.

Označení svatomartinské se opírá o tradici připíjet si na den svatého Martina poprvé novým mladým vínem. Právě v tento den totiž hospodáři přijímali do služby nové děvečky a pacholky nebo jim službu prodlužovali. „Teoreticky by se mohlo stát, že některý z vinařů začne svatomartinské prodávat dříve, ale nevím o tom, že by to někdo zkusil. Taky proč, o nic nepřijdou a bez toho magického data spíš víc ztratí,“ domnívá se Večeřa. Přesto nabídku svatomartinského vína v restauracích či vinotékách monitorují, například pomocí internetu. „Narazili jsme sice asi na čtyři případy, ale když jsme dotyčné kontaktovali, ukázalo se, že jde spíš o nedorozumění,“ dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!