Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Je otázkou, zda naši lidé byli větší „srabi“

Česko

Kariéra byla urychlena těm, kteří se bezvýhradně ztotožnili s normalizací, říká historik a politolog Michal Pehr.

* LN Kteří lidé, využili rok 1968 k svému kariérnímu postupu?

Kariéru udělala skupina lidí, kteří se později označovali pracovním názvem normalizátoři. Tedy ti, kteří reprezentovali proud normalizace. Hlavní postavou byl Gustav Husák. To byla ikona a reprezentant normalizačního proudu. Samozřejmě že kromě něj tady byly i jiné postavy, například Vasil Bilak, ale ten se od Husáka odlišoval. Husák byl představitel slovenského komunisty, který po válce zažil raketový postup a v čistkách padesátých let byl odstaven na vedlejší kolej. Pak byl postupně v šedesátých letech rehabilitován. V roce 1968 to vypadalo, že má Husák blízko k pražskému jaru, ale on toho využil a dostal se dopředu. Bilak byl jiný typ, postupně stoupal nahoru a využil roku 1968, aby postoupil ještě více.

* LN Dá se říci, že tyto kariéristy – a to nejen na nejvyšších pozicích – něco spojovalo?

Spojnice u takto širokého spektra lidí se těžko hledá, ale bezpochyby to byla touha po moci a majetku. To jsou dva základní faktory, proč lidé tehdy vstupovali do politiky nebo jinak do veřejného dění. Jenom velmi malá skupina lidí tehdy vstupovala do dění z idealistických důvodů. Samozřejmě že bychom je našli, ale spíše to jsou takové bílé vrány.

* LN Byla po pražském jaru těmto lidem kariéra usnadněna?

Kariéra byla urychlena těm, kteří se bezvýhradně ztotožnili s normalizací. Mimo jiné díky velikým personálním čistkám. To se samozřejmě týkalo nejen politiky, ale i vědeckých úřadů, průmyslu a podobně. V tomto ta kariéra těmto lidem urychlena byla.

* LN Myslíte, že se Češi v roce 1968 zachovali stejně statečně jako dříve Maďaři nebo později Poláci?

Naše zkušenost s revolučními převraty a s povstáními je diametrálně odlišná od Maďarska nebo Polska, případně východního Německa. U nás převraty nebo revoluční dny probíhaly nepochybně vzrušeně, ale ve srovnání s těmito zeměmi poklidněji. Neformovaly se jednotky, které by připravovaly Molotovovy koktejly. Je otázkou, zda naši lidé byli větší „srabi“. Na to se nedá odpovědět.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...