Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Je stejný jako Putin. Zatím

Česko

Ruská volba - V Kremlu došlo k výměně. Nastane i změna politiky?

MOSKVA (od zvláštního zpravodaje LN) Rusové, kteří včera šli volit, museli mít oprávněný pocit, že spíše než k volbám jdou k referendu, které má stvrdit vůli dosavadního prezidenta Vladimira Putina. Vůli, že jeho nástupcem v křesle hlavy státu bude čtyřicátník Dmitrij Medveděv. A přestože se zdá být zřejmé, že Medveděv bude jen Putinovou loutkou, i ti nejvěhlasnější politologové vám přiznají, že vlastně neví, jak to bude dál.

Medveděv bude mít jako prezident obrovské pravomoci, mnohem větší, než jaké budou příslušet Putinovi ve funkci premiéra. Putin přitom v poslední době naznačuje, že ani poté, co opustí prezidentský úřad, ústavu měnit nechce. Jeho vliv nejméně v počátečním období Medveděvovy vlády bude výrazný, ale to byl vliv Borise Jelcina a jeho lidí v prvních měsících Putinova prezidentství také. A jak připomínají analytici, po prvním půl roce Putin prakticky zpřetrhal s Jelcinovými lidmi všechny vazby.

Medveděv byl autory své volební kampaně představován jako liberální alternativa nejen vůči soupeřům, ale také vůči Putinovi. Podle některých politologů má předpoklady k tomu, aby poté, co převezme nejméně část moci, přinesl do Ruska více svobody. „Medveděv představuje novou generaci lídrů, kteří se už nenakazili komunistickými autoritářskými metodami. V Číně by ho nazvali „lídrem třetího pokolení vůdců. Takže šance tu je,“ tvrdí politolog Aleksej Kiva.

Medveděv, který za sebou nemá kariéru v KGB, je původem z rodiny vzdělanců a sám mnoho let působil v univerzitním prostředí. Má proto mnoho předpokladů být jiným prezidentem než Putin. Často se zdůrazňuje, že Putin mohl udělat z hlediska dalšího vývoje ruské demokracie daleko horší výběr, kdyby sáhl po některém ze „siloviků“, zastánců tvrdé linie, mezi něž je počítán i první vicepremiér Sergej Ivanov. „Nevím, co budu dál dělat, jaký post budu zastávat,“ uvedl pro CNN poměrně bezradně Ivanov.

Podle některých náznaků zastánci tvrdé linie ještě boj o moc nevzdali a za hradbami Kremlu probíhá válka, jejímž cílem je Medveděvovu pozici oslabit. Medveděv má však za sebou Gazprom a také osm let, kdy se pohyboval na nejdůležitějších místech v Kremlu. Otázkou je, zda Medveděv bude o převzetí moci od Putina a vnesení nového demokratického tónu do politiky usilovat. První šanci během předvolební kampaně prezidentských voleb nevyužil. Tiše souhlasil s eliminací kandidátů demokratické opozice, ostentativně ignoroval předvolební debaty a zneužíval své pozice, aby dominoval v televizním zpravodajství. „Lidé chtěli volit někoho jako je Putin,“ uvádí Sergej Markov, poslanec Státní dumy za Putinovo a Medveděvovo Jednotné Rusko. „Dosud proto Medveděv napodoboval Putina, ale to se v budoucnu změní.“

***

Předběžné výsledky

Dmitrij Medveděv 64,6 %

Gennadij Zjuganov 19,8 %

Vladimir Žirinovskij 12,7 %

Andrej Bogdanov 1,5 %

Údaje jsou založeny na

16 % sečtených hlasů

České reakce

„Spíš než o klasické

demokratické volby jde

o kontrolované předávání

prezidentské funkce za účelem

udržení moci.“

Alexandr Vondra,

vicepremiér

„Výsledky voleb pro nás

v kontextu dosavadního

vnitropolitického vývoje

v Rusku nejsou žádným

překvapením.

ministerstvo zahraničí

„Česko-ruské vztahy se

nezmění. Doufám, že nedojde

k nárůstu konfrontace, k tomu,

že by se energetické zdroje

používaly jako silový nástroj.“

Jan Zahradil, europoslanec

(ODS)

„Rusko upevní svou pozici

ekonomické a politické

mocnosti východu. Myslím, že

politika Ruska bude po volbách

proevropská.“

Vojtěch Filip, předseda KSČM

Více čtěte „Opravdu jako...“ na straně 11

Autor: