Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Je to člověk se silnou vůlí“

Česko

Nobelovu cenu získal vězněný čínský disident – Peking protestuje, Západ pro oceněného žádá svobodu

Čerstvý nositel Nobelovy ceny za mír čínský disident Liou Siao-po za větší svobodu ve své zemi bojuje již přes 20 let. PEKING/PRAHA Osmého prosince roku 2008 po deváté hodině večerní vtrhla do domovů Liou Siao-poa i dalšího čínského aktivisty policie. Po jedenácté hodině oba muže odvedla, jejich příbytky prohlédla a zabavila počítače i další materiály.

Právě tímto zatčením začala zatím poslední fáze dlouholetého martyria, které podstupuje nejnovější držitel Nobelovy ceny za mír čínský disident Liou Siao-po. Posléze byl totiž odsouzen k 11 letům vězení a v žaláři je dodnes. Oficiální obvinění přitom znělo: Liou Siao-po podvrací stát.

Zatčení však bezpochyby souviselo s tím, že Liou Siao-po je jedním z duchovních otců Charty 08, dokumentu, který po vzoru československé Charty 77, volá po zlepšení základních lidských práv v Číně. Pro Liou Siao-poa zatčení nebylo neznámou věcí, s čínským úřady je totiž v konfliktu dlouhodobě.

Možná k tomu přispívá i to, že Liou Siao-po je v mnoha ohledech renesanční osobnost. Jako rodák z čínské provincie Ťi-lin na hranicích s Ruskem a Severní Koreou v osmdesátých letech vystudoval literaturu, získal doktorát, a později dokonce přednášel například na kolumbijské univerzitě.

K boji za svobodu ho postrčily události z roku 1989, kdy se výrazně zapojil do prodemokratických protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men. Vojáci tehdy podle některých údajů zavraždili až několik tisíc lidí, kteří si přáli reformy. Liou Siao-poa sice nejhorší osud nepotkal, nicméně tehdy byl poprvé zatčen a bez jakéhokoliv soudu zadržován téměř dva roky. „Masakr v roce 1989 ve mně zanechal velmi hluboký dojem,“ svěřil se BBC. Trable Liou Siao-poa pokračovaly i dále. V letech 1996 až 1999 byl ve vězení podruhé, tentokrát podle agentur v převýchovném pracovním táboře. Zde také potkal svou pozdější manželku Liou Sia, která rovněž patří k nejvýraznějším čínským disidentům. Ani tento zážitek ho však neodradil od toho, aby se vyjadřoval k tématům, která jsou v Číně tabu, například způsob, jakým se Peking chová k Tibetu.

Poslední dva roky Liou Siao-po tedy zakouší další těžkou životní fázi. Zážitky svého muže LN letos v únoru v rozhovoru přiblížila Liou Sia. „Strava ve vězení je velmi špatná. Knih a periodik povolených ke čtení je málo. Siao-poovi se však daří celkem dobře, nemusí vykonávat nucené práce,“ podotkla. Snášet těžkou situaci mu prý pomáhá příklad některých zřejmě světových osobností, které podobný osud potkal dříve. „Liou Siao-po je člověk se silnou vůlí... I on sám chce být čestným a pravdomluvným člověkem,“ napsala LN Liou Sia. V posledních měsících se situace Liou Siao-poa údajně o něco málo zlepšila. Prý má přístup ke knihám publikovaným v Číně a může ho také navštěvovat jeho manželka. Fyzicky i duševně se mu údajně nyní daří celkem dobře.

O ocenění možná ani nevěděl Paradoxní na udělení Nobelovy ceny je to, že Liou Siao-po včera možná ani nevěděl, že je jejím čerstvým nositelem. CNN zastihla Liou Sia, když si pod dohledem policie balila věci před další návštěvou. Nemohla se přitom dočkat, až svému manželovi novinku zvěstuje. „Jsem totálně šokovaná a cítím se šťastná,“ svěřila se. Na současné disidentově situaci je pozoruhodné i to, že Peking se dlouhodobě snaží jeho vliv omezovat, v mnoha ohledech je proto známější v cizině než v Číně. Přesto jeho žena věří, že „jednoho dne bude stát na výsluní“.

***

DISIDENT

* Liou Siao-po (54) se narodil 28. prosince 1955 v provincii Ťi-lin ležící na severovýchodě Číny.

Studoval literaturu a zprvu se jí i věnoval. Demokratické hnutí z jara 1989 a jeho potlačení jej ale nasměrovaly na dráhu politického aktivisty. Již v roce 1996 byl odsouzen ke třem letům vězení za „narušování veřejného pořádku“.

* Charta 2008, čínská obdoba československé Charty 77, se pro režim stala záminkou k dalším represím. Liou jakožto jeden z hlavních iniciátorů byl v roce 2008 zadržen a o rok později – 25. prosince 2009 – byl odsouzen k jedenáctiletému vězení.

Ve světě vyvolal jeho případ velký ohlas. K jeho propuštění vyzývají vlády Spojených států i zemí Evropské unie, zasazuje se o něj také Václav Havel. šek

Autor: