Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je to na objednávku, řekl lupič

Česko

HRADEC KRÁLOVÉ V pondělí odpoledne přišel do muzea v Novém Bydžově na Královéhradecku muž, který se představil jako vedoucí předem ohlášené výpravy. Muzeum v secesní budově České spořitelny bylo prázdné, má otevřeno už jen pro hromadné výpravy. Muž ale poté vytáhl zbraň a devětašedesátiletého zaměstnance muzea spoutal.

Poté si odnesl cenné obrazy Jana Zrzavého a Václava Špály, šest historických knih, 23 mincí a drobné šperky. Škoda je asi čtyři miliony korun. Podle přepadeného pracovníka muzea Jaroslava Prokopa pachatel tvrdil, že jde za jedním obrazem: „Říkal, že je to objednávka. Nemůžu se z toho vzpamatovat.“

Muzeum je vybaveno zabezpečovacím zařízením, ale umělecké předměty nejsou pojištěny. „Podmínky pojistky jsou tak náročné, že vzhledem k hodnotě exponátů je to velmi složité zajistit,“ řekl Prokop.

Starosta města Pavel Louda byl zdrcen. „Pro město a Bydžovany to je veliká ztráta,“ dodal. Město nyní podle něj do muzea pořídí dokonalejší zabezpečovací zařízení, například s kamerovým záznamem. Nevyloučil to, že se zastupitelstvo bude zabývat vypsáním odměny za informace vedoucí k dopadení zloděje.

***

Loupež obrazů v Novém Bydžově

Do muzea přišel muž, který se představil jako vedoucí ohlášené výpravy. Po chvíli vytáhl pistoli, spoutal zaměstnance a odnesl si obrazy Jana Zrzavého a Václava Špály. Kromě nich si odnesl šest historických knih, 23 mincí a drobné šperky. Celkem způsobil škodu za čtyři miliony korun.

Jan Zrzavý (1890-1977) malíř, ilustrátor, člen Spolku výtvarných umělců Mánes či Tvrdošíjných. Zamiloval si Francii, kam se stále vracel. Zabýval se krajinomalbou.

Václav Špála (1885-1946) malíř, grafik a ilustrátor. Jeho díla jsou mezi sběrateli jedna z nejvyhledávanějších. Byl ovlivněn kubismem, vystavoval se skupinou Tvrdošíjní.

Pachateli, asi 185 cm vysokému muži, krátkých tmavších vlasů, který měl oči zakryté brýlemi s tmavými skly, hrozí v případě dopadení pět až dvanáct let vězení. Oblečený byl ve tmavé bundě a kalhotách.

Městské muzeum v Novém Bydžově se nachází od roku 1905 v 1. a 2. poschodí secesní budovy spořitelny na Masarykově náměstí. Ve stálé galerii je vystaveno přes dvě stě maleb, kreseb, skic, grafických děl, plakátů, plaket, reliéfů a soch umělců 19. a 20. století. Jsou mezi nimi mimo jiné i díla Josefa Mánesa, Josefa V. Myslbeka, Bohumila Kafky, Otakara Španiela, Vojtěcha Hynaise, Luďka Marolda a Alfonse Muchy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!