PRAHA Přechodný ředitel rozhlasu Richard Medek minulý týden odvolal z funkce Zdeňka Vodsloně, šéfa ekonomického odboru a manažera půlmiliardové rekonstrukce pražského sídla rozhlasu. Zdůvodnil to snahou „profesionalizovat tým“, který dohlíží na náklady stavby.
„Vyhození ředitele Vodsloně v současné době, při informacích které mám, považuji za zločin, nejen z hlediska lidského, ale i profesního,“ sdělil na dotaz LN Václav Kasík. Toho rozhlasová rada odvolala v červenci také právě kvůli prodražování stavby. Podle Kasíka byl ale Vodsloň „hlavní překážkou pro uplatňování finančních požadavků stavbařů“, jež má bývalý šéf rozhlasu za „často přehnané“.
Protahující se rekonstrukce, prováděná sdružením podniků OHL ŽS a Hochtief, byla rozpočtována na 524 milionů korun. „Čtyři pětiny díla a další polovinu ze zbývající pětiny udržel starý tým Českého rozhlasu za cenu 417 milionů z odsoutěžených 524,“ připomněl Kasík. Dodatečné požadavky stavařů, jak nedávno sdělil rozhlas, se dosud vyšplhaly k 664 milionům. Zaplatit je v celé šíři se rozhlas brání, což práce na stavbě zdrželo.
Prozatímní ředitel Medek zadal dva audity, které by měly rozhodnout, jaké požadavky jsou oprávněné. Aby stavba byla pro rozhlas co nejlevnější a dokončila se co nejrychleji, chce Medek také rozšířit „externí profesionální tým“, který by požadavkům stavařů oponoval. Vodsloň, jak tvrdí Medek, prý není profesionální stavař a údajně už nebyl schopen jednání se stavaři odblokovat. „Jestli toto projde jen tak, pak žiji ve státě, kde jsou lidské hodnoty, dle mých kritérií, obráceny naruby. Být vyhozen za poctivý přístup k hospodaření a svěřeným úkolům?“ diví se Kasík.
Kontrolní Rada Českého rozhlasu nehodlá Medkovo rozhodnutí nijak zkoumat. „Je to odvolání ředitele na druhém stupni řízení, což nepodléhá žádnému rozhodnutí rady,“ řekl LN místopředsedkyně a mluvčí orgánu Dana Jaklová.
Medek radní o odvolání Vodsloně informoval na neveřejné schůzi předsednictva rady. „Uznali jsme důvod, který k tomu prozatímního ředitele vedl,“ uvedla Jaklová.
„Proč jiné odborníky?“ Odpovědným za stavbu teď Medek učinil přechodného výkonného ředitele rozhlasu Josefa Havla. Tomu mají externí odborníci dodávat podklady. Podobný tým prý ale už existoval. „Oba dnes důležití pánové, Medek a Havel, byli - a možná i jsou - členy řídícího výboru stavby, který nese od počátku odpovědnost za průběh rekonstrukce ze strany rozhlasu,“ prohlásil Kasík.
Zmíněnému výboru předsedal Zdeněk Vodsloň, od počátku, od srpna 2006, byl jeho členem i Josef Havel, od ledna 2007 pak i Richard Medek. Řídící výbor byl nadřazen realizačnímu týmu stavby, měl posuzovat rozpočet stavby, změny v něm i jeho dodržování a kontrolovat vyplácené peníze. Rozhlasu byl podle slov Medka i Kasíka od počátku k dispozici externí odborník.
Generálnímu řediteli, který stál mimo, výbor odpovídal za dodržení rozpočtového limitu přestavby a měl právo ho i úkolovat. „To proto, aby i kroky generálního ředitele byly pod kontrolou týmu. A fungovalo to, přestože oba pánové aktivitou nepřekypovali,“ tvrdí Kasík na adresu Medka a Havla.
Mohl pracovat u orchestru Odvolanému Václavu Kasíkovi nabídl Medek, který pod ním do té doby pracoval jako programový ředitel rozhlasu, jiné místo. Podle Kasíka šlo o pozici tajemníka rozhlasového orchestru. „To jsem nemohl přijmout,“ řekl LN.
Zápis ze schůze předsednictva rady rozhlasu z 12. srpna tak říká, že odvolaný ředitel dostal výpověď s dvouměsíční lhůtou a z rozhlasu formálně odejde na konci října.
Tím to ale nemusí skončit. Kasík totiž po svém sesazení prohlásil, že bylo nezákonné a že se poradí s právníky, jak bude reagovat.