Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

„Je třeba posunout se dál“

Česko

Šesté výročí 11. září - Amerika vzpomínala a účtovala s tažením proti terorismu

Šest let po útocích jsou Američané rozděleni. Udělat z tohoto dne státní svátek, nebo naopak „pompézní“ pietní akty omezit?

NEW YORK/WASHINGTON Stejně jako před šesti lety připadlo 11. září na úterý. Pietní akty, které měly připomenout smrt celkem 2974 lidí při teroristických útocích na New York a Washington, však již nebyly tak velkolepé jako v předchozích letech.

Letos poprvé se také vzpomínková ceremonie neuskutečnila přímo na newyorském Ground Zero, ale v nedalekém Zuccotiho parku. Na původním zbořeništi, kde stávaly věže Světového obchodního střediska, se totiž začínají stavět nové budovy a památník. Rozhodnutí přesunout ceremoniál pobouřilo mnohé z rodin obětí, někteří dokonce hrozili bojkotováním pietního aktu. Nakonec jim proto newyorský starosta Michael Bloomberg slíbil, že budou moci položit v místech, kde stávalo Světové obchodní středisko, alespoň květiny.

Stejně jako každý rok se během ceremoniálu předčítala jména všech obětí, které zahynuly před šesti lety. Celkem čtyři hodiny se tak letos u mikrofonu střídali hasiči, policisté, záchranáři a další lidé, kteří jako první přispěchali na místo neštěstí. Starosta Bloomberg při oficiálním projevu vyzval účastníky piety i všechny postižené útoky z 11. září k tomu, aby zachovali odvahu a hleděli kupředu. „Je třeba se posunout dále. Musíme začít s něčím jiným, s něčím novým,“ dodal starosta.

Připomínkové akce se konaly i na dalších místech Spojených států. Ve Washingtonu prezident George W. Bush s manželkou Laurou drželi ráno v 8.46 místního času, tedy v okamžiku, kdy před šesti lety narazil jeden z unesených letounů do severní věže WTC, minutu ticha.

Letos poprvé však konání ceremonií provází celoamerická diskuze o jejich účelnosti. Zatímco podle některých jsou pietní akty až moc „pompézní“, podle jiných je tomu právě naopak a požadují, aby bylo 11. září prohlášeno státním svátkem. „Jen skromná ceremonie není dostačující. Tak to cítím. Je potřeba toho udělat mnohem víc,“ uvedla Newyorčanka Zoraida Reyesová. „Udělali svátek kvůli jiným událostem, tak proč ne kvůli této?“ doplnil ji Kevin Williams. Zcela opačného názoru je však Charlene Correiová ze státu Massachusetts. „Je nám moc líto a truchlíme nad tím, že zemřeli lidé, ale jiní lidé žijí dál. Pojďme pietní akty omezit,“ citoval ji list The New York Times.

Kromě Bloomberga vystoupil během piety i bývalý newyorský starosta a kandidát na prezidenta Rudy Giuliani. Rodinám obětí se to však příliš nezamlouvalo, obávaly se totiž, že Giuliani využije projev k politickým cílům. Ten tyto obavy označil za liché. „Byl jsem tam, když se to stalo a od té doby každý rok. Kdybych se tam letos neobjevil, nemohl bych s tím žít,“ citovala ho CNN.

Autor: