Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeden obviněný se přiznal, že dělal pro Rusy

Česko

V pečovatelských ústavech prozatím skončily děti údajných ruských agentů.

Moskvě se to nelíbí.

WASHINGTON Skupina údajných ruských špionů zatčených v USA včera absolvovala slyšení před americkými soudy. Do uzávěrky LN předstoupila před soud pětice obviněných, nikdo z nich ale nebyl propuštěn na kauci. Jeden za zadržených se prý také ke spolupráci s ruskými tajnými službami přiznal.

Americké úřady obviněné zadržují ve vazebních věznicích v New Yorku, Bostonu a ve státě Virginie. Před soudem v Bostonu se uskutečnilo slyšení s Donaldem Howardem Heathfieldem a Tracey Lee Ann Foleyovou. Soudkyně rozhodnutí o možném propuštění na kauci odložila na 16. července. V Alexandrii, kde se jednalo o osudu tří členů skupiny, odložil soud na žádost obhajoby rozhodnutí o případném propuštění na kauci na dnešek. Jeden z obviněných, vystupující pod jménem Juan Lazaro, se podle obžaloby přiznal ke spolupráci s ruskými tajnými službami.

Americké ministerstvo spravedlnosti mezitím uvedlo, že má proti zadrženým daleko víc důkazů, než dosud prezentovalo, a že je proti jejich propuštění na kauci. FBI prý také našla v trezoru zadržených 10 000 dolarů ve stodolarových bankovkách.

Všichni údajní špioni jsou podle ruských agentur ruští občané, s výjimkou zadržené Vicky Pelaezové, která je občankou USA. Ostatní se za Američany, Kanaďany nebo Peruánce jen vydávali.

Z deseti zadržených špionů jich osm tvořilo páry a měli i děti. Jaký bude nyní jejich osud, odmítlo americké ministerstvo spravedlnosti komentovat. Ty nezletilé byly prý zatím umístěny do pečovatelských ústavů, uvažuje se však o tom, že by se o ně mohli starat jejich starší sourozenci. Proti umístění dětí do ústavů se ohradil ruský dětský ombudsman. „V situacích, jako je tato, mají přednost blízcí příbuzní a přátelé. Státní péče je tou nejzazší možností,“ citovala agentura Ria Novosti Pavla Astachova.

***

RUSKÁ JEDENÁCTKA

* V neděli bylo na několika místech v USA zadrženo celkem deset údajných ruských špionů. Jedenáctý byl objeven na Kypru, po propuštění na kauci ale zmizel. * Nejsou obviněni přímo ze špionáže, ale ze „spiknutí s cílem vyvíjet činnost nelegálních zahraničních agentů“ a z praní špinavých peněz.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...