Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Jeden z měsíců Saturnu má také prstenec

Česko

LONDÝN Druhý největší měsíc Saturnu, Rhea, údajně vypadá jako malá kopie svého souputníka. Snímky ze sondy Cassini totiž odhalily, že i Rhea má okolo sebe malý prstenec. Podle astronomů je to vůbec poprvé, kdy byl tento vesmírný úkaz zaznamenán u měsíce. Ve sluneční soustavě má prstence vedle Saturnu také Jupiter, Neptun a Uran. Podle Gerainta Jonese, který snímky analyzoval, měla jeden okolo sebe nejspíš i Země před několika miliardami let, než vznikl Měsíc.

„Když se formovaly, měly pravděpodobně všechny planety prstence... Je fascinující zjistit, že je stále okolo tak malého tělesa, jako je Rhea,“ komentoval objev sondy Cassini.

Prstenec z odpadu Výskyt prstence podle něj vysvětluje neobvyklé složení okolí Rhey, které zaznamenala americkoevropská družice při posledním průletu v listopadu 2005. Měsíc se nalézá v magnetosféře Saturnu, která zachytává ionty a elektrony, sonda Cassini však u Rhey naměřila překvapivě málo elektronů.

Původně se vědci domnívali, že se vážou na povrchu měsíce. Nynější objev ale naznačuje, že by je mohl absorbovat již kosmický odpad, který tvoří jeho prstenec. „Je evidentní, že něco absorbuje elektrony okolo tohoto měsíce. Disk z odpadu okolo něj je nejjednodušším vysvětlením, které se shoduje s daty, jež máme,“ tvrdí Jones. Poznatky jeho výzkumného týmu zveřejní aktuální vydání vědeckého časopisu Science.

Prstenec nejspíše vzniknul nárazem malého tělesa do Rhey, který rozšířil do prostoru množství úlomků, ledu a prachu. Ty poté začaly rotovat okolo měsíce, až vytvořily ozdobu, kterou se pyšní jeho mateřská planeta.

Autor: