Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Jeden zápas k pochopení nestačí

Česko

V zámoří budou v neděli desítky milionů fanoušků napjatě sledovat u obrazovek, jak dopadne Super Bowl. Co se bude dít ve stejnou dobu v Česku? Lidé dají před svátkem amerického fotbalu přednost spánku. A to nejen kvůli tomu, že zápas začíná až po půlnoci.

PRAHA Kdo je quarterback? Rozehrávač. Kolik bodů získá tým, pokud dosáhne touchdownu? Šest. Kolik pokusů má útočící mužstvo, aby se na hřišti posunulo nejméně o deset yardů vpřed? Čtyři.

Pro Američany jsou odpovědi na předchozí otázky samozřejmostí. Za hranicemi USA se však popularita amerického fotbalu drasticky tenčí. Zatímco jiné součásti své kultury Američané úspěšně exportovali do okolního světa, s jejich nejpopulárnějším sportem plným ostrých střetů na hřišti rozděleném do dvanácti pásem se to nepovedlo.

A vůbec tomu nepomohla ani blyštivá show, která doprovází přestávkový program Super Bowlu. Při vyvrcholení sezony National Football League (NFL) ani vystoupení Rolling Stones, Paula McCartneyho nebo letošní koncert Bruce Springsteena nedokáže zastínit samotné utkání. „Věřte, že lidé přenos sledují hlavně kvůli fotbalu. Koncert je jen takový bonbonek navíc,“ míní Radek Hovorka, který druhým rokem komentuje přenosy z NFL na stanici Nova Sport.

Pochopit kouzlo amerického fotbalu není pro Evropany, po generace zvyklé na svůj fotbal alias soccer, vůbec jednoduché. „Americký fotbal má rozdílné tempo a dynamiku. Když jsem ho viděl poprvé, zdálo se mi, že se nic neděje. Velmi intenzivní akce přijde v pár vteřinách. Chybí mu vata. Neuvidíte v něm obránce přihrávat si v klidu s brankářem,“ vysvětluje Hovorka. „Nemůžete bránit náskok 1:0, důležité je skloubit taktiku a fyzické dispozice,“ přidal se s vypočítáváním předností hry Michal Rozsíval z České asociace amerického fotbalu.

Český hráč v NFL? Úplná sci-fi Aby se vám americký fotbal dostal pod kůži, je nejdřív nutné pochopit jeho pravidla. „Jeden zápas na to nestačí,“ míní Rozsíval. Úskalí však stojí za to překonat. „Kdo si dá práci a přijde tomu na chuť, tak už je náš,“ usmívá se Hovorka. Vše souvisí pochopitelně s tradicí.

Zatímco ve Spojených státech se odnož ragby začala rozvíjet na konci 19. století, první pokusy o provozování dříve „imperialistického“ sportu spadají v Česku až do roku 1990. V roce 2007 začala vysílat zápasy z NFL česká stanice Nova Sport. Komentátor Hovorka si všímá, že povědomí o hře se šišatým míčem i díky tomu roste. „Lidi si začínají zjišťovat věci na internetu. Mám vlastní blog a každý příspěvek zhlédne pomalu tisíc návštěvníků. Stále to ale beru jako misijní práci.“

Další výraznou injekci k propagaci amerického fotbalu by mohl přinést velký zázrak. To znamená, kdyby se objevil talentovaný český hráč, který by se uchytil v některém z klubů NFL.

V období mezi lety 1991 a 2007 mohla vést cesta k splnění „amerického snu“ přes evropskou verzi NFL, v níž startovaly převážně německé kluby. V rámci šíření slávy amerického fotbalu vedení zámořské soutěže také vybíralo 16 hráčů z Evropy a Asie a rozdělilo je do amerických působišť. I tento program už ale skončil. Jak podotýká Rozsíval, v současnosti nezbývá nic jiného než se vydat ve stopách současných hvězd. „To znamená jít v Americe na college (univerzitu) a zkusit štěstí tam.“

Opusťme ale raději žánr sci-fi. Mnohem snazší je pro jakéhokoliv Čecha dostat se při Super Bowlu do hlediště, i když to pochopitelně není zadarmo. „Nedávno jsem dostal nabídku. Jeden lístek za 1400 dolarů (30 tisíc korun),“ prozrazuje Hovorka. Možná trochu přehnaná investice... Zástupy Američanů by jí určitě nelitovaly.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...