Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jediný evropský „Che“

Česko

Vídeň odhalila vůbec první pomník revolucionáři Ernestu Guevarovi v Evropě

VÍDEŇ Vlnu emocí a protichůdných ohlasů vyvolalo v Rakousku čtvrteční odhalení pomníku kubánskému revolucionáři Ernestu „Che“ Guevarovi ve vídeňském Dunajském parku. Podle iniciátorů památníku jde o vůbec první Guevarovu sochu v Evropě.

S myšlenkou uctít památku kontroverzního a dnes už legendárního rebela a politika u příležitosti jeho nedožitých osmdesátých narozenin přišla Rakousko-kubánská společnost a projekt schválila příslušná komise vídeňského magistrátu. Pomník tvoří sedmdesáticentimetrová bronzová busta na zhruba sto padesát centimetrů vysokém kamenném podstavci. Jeho zřízení stálo podle místních médií osmadvacet tisíc eur, tedy téměř sedm set tisíc korun.

Odhalení sochy se zúčastnil osobně i vídeňský sociálnědemokratický (SPÖ) starosta Michael Häupl, který prohlásil, že pomník je demokratickým holdem Guevarovu boji proti chudobě, k němuž se hlásí i Vídeň. Zástupci rakouských komunistů se nechali slyšet, že SPÖ je v případě iniciace Guevarova pomníku překvapivě „předjela zleva“.

Bude vedle Guevary Ho Či Min? Naopak stoupenci lidovců a svobodných na místě protestovali proti uctění údajného „masového vraha“ a ptali se, kdy Vídeň postaví památník také Stalinovi nebo Ho Či Minovi. V Dunajském parku už stojí pomníky bolivijského národního hrdiny Simona Bolívara, chilského prezidenta Salvadora Allendeho nebo kubánského bojovníka za nezávislost Josého Martího. Profesor historie na Vídeňské univerzitě Gerhard Drekonja to zdůvodňuje tradičními těsnými vztahy mezi Rakouskem a Latinskou Amerikou. „Nezapomínáme například, že v roce 1938 bylo Mexiko jedinou zemí, která protestovala proti obsazení Rakouska Hitlerem,“ říká.

Globalizace nebo světová krize Rakouský tisk píše o události s lehkou ironií. Konstatuje například, že když může stát v srbské vesnici Banatski Sokolac socha hudebníka Boba Marleyho, proč by nemohla být v globalizovaném světě ve Vídni busta Che Guevary. (Pomník legendě jamajského reggae odhalili Srbové letos v srpnu během rockového festivalu. Podstavec sochy zdobil nápis „Bob Marley - bojovník za svobodu s kytarou v ruce“.)

„Nezapomínejme, že Che Guevara kdysi stál také v čele kubánské centrální banky. Možná je jeho pomník vyjádřením Vídně k nynější světové finanční krizi,“ napsal deník Kurier.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...