Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác

Jednadvacítka přejela také favorita

Po období ústupu se dere fotbalová jednadvacítka zpátky na výsluní. Důkazem je její úterní vítězství v Německu.

WIESBADEN Čeští fotbalisté do 21 let v kvalifikaci mistrovství Evropy překvapivě zaskočili favorizované Němce a zvítězili 2:1. O oba góly se postaral brněnský útočník Michael Rabušic. Němci, kteří hráli posledních 20 minut o deseti, snížili až v nastavení z penalty.

Nečekané vítězství udělalo trenérovi Jakubu Dovalilovi velkou radost. „Je to výborný výsledek pro celý český fotbal, protože v Německu se často nevyhrává. Důležité ale je i to, že to bylo podpořené výborným výkonem.“

Češi si ještě upevnili vedení v tabulce páté skupiny a udělali rázný krok k postupu do baráže, kam postoupí vítězové deseti kvalifikačních skupin a nejlepší čtyři týmy z druhých míst. Už do utkání vstupovali jako lídr skupiny, který vyhrál všechny tři zápasy s celkovým skóre 12:0. Přesto byli jasným favoritem domácí. Vždyť v červnu vyhráli evropský šampionát a před rokem i Euro do 19 let.

Dovalil udělal v porovnání s posledním zápasem se Severním Irskem několik změn a do základní sestavy zasadil Rabušice, který prokazuje v úvodu sezony velmi dobrou formu. Že to byl velmi dobrý tah, dokázal útočník v 21. minutě. Češi rychle rozehráli aut, Hloušek vyslal přízemní centr a Rabušic střelou ve skluzu otevřel skóre.

Němci se rychle oklepali a přidali na obrátkách, ale český brankář Vaclík musel zasahovat jen po střelách z dálky. A v 69. minutě přišla další rychlá akce, Vácha hledal před brankou Hlouška a ten se skácel k zemi. K překvapení domácích fanoušků nařídil sudí pokutový kop a vyloučil Celozziho, který Hlouška zatáhl za dres. Rabušic si s nařízenou penaltou poradil a připsal si tak svůj třetí zásah v kvalifikaci. Oslabení Němci se vzmohli jen na snížení, když Gecovův faul potrestal v nastavení rovněž z pokutového kopu Hummels. Zároveň tak ukončil neprůstřelnost českého brankáře Vaclíka, který inkasoval poprvé po 450 minutách.