Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav

Jednadvacítka ukázala dvě tváře

PRAHA V sobotu se jen protrápili k remíze na hřišti podceňované Arménie a o čtyři dny později doma rekordními osmi brankami přesvědčivě smetli z cesty dalšího fotbalového trpaslíka z Lichtenštejnska. Dvě rozdílné tváře ukázali na prahu evropské kvalifikace fotbalisté nově se tvořící reprezentace do jednadvaceti let.

Mužstvo vedené novým koučem Vítězslavem Lavičkou si v říjnu zopakuje stejné souboje s outsidery v opačném gardu a nesmí připustit další nečekanou bodovou ztrátu, kterou byla sobotní remíza 1:1 v Jerevanu. Opravdovým testem odolnosti, který naznačí skutečné možnosti mužstva, totiž „lvíčata“ projdou až v listopadu, kdy je čekají dvojzápasy s Tureckem a na Ukrajině.

Až ty naznačí, jestli tým může pomýšlet na postup do baráže, v níž se bude bojovat o účast na závěrečném turnaji ve Švédsku v roce 2009.

Co ukázaly úvodní kvalifikační bitvy v Arménii a s Lichtenštejnskem? Mladíci se můžou poučit z toho, že není radno podceňovat žádného soupeře. Lehkovážně totiž vstoupili do duelu v Jerevanu a ve druhém poločase už na vítězný obrat nedosáhli. I proto, že domácí tým nechali jít do vedení po standardní situaci.

Kouče Lavičku ale může těšit, že se hráči z nepovedeného vstupu dokázali otřepat a v úterý rozdrtit Lichtenštejnsko, třebaže tím jen splnili povinnost. Zatímco v Arménii se Češi zmohli na jediný gól, přestože ve druhém poločase jasně ovládli hru a vytvořili si řadu dalších šancí, s Lichtenštejnskem se uklidnili dvěma rychlými góly během jedenácti minut, které vydláždily pohodlnou cestu k drtivému vítězství.

Je však pravda, že Lichtenštejnsko bylo výkonnostně ještě níž než Arménie, a jak poznamenal Lavička, ani tak vysoká výhra by se přeceňovat neměla. Třeba obrana nebyla vystavena žádné náročné zkoušce. Přesto si z utkání český kouč mohl odnést několik postřehů. Jeho tým se totiž konečně střelecky chytil; v srpnu v přípravném utkání ve Skotsku prohrál a vyšel gólově naprázdno, v Arménii se trefil jen Pekhart. Teď přišlo hned osm branek...

Kvalifikační utkání o EURO 2008 mezi Českem a Irskem skončilo po uzávěrce tohoto vydání LN