Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Okamura si stěžoval na Jurečku, že si „srabácky“ odsedne, když šéf SPD mluví

Jednání Poslanecké sněmovny. Na snímku Tomio Okamura. (28. února 2023) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Tomio Okamura si ve Sněmovně stěžoval, že si ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka „srabácky“ odsedne vždy, když šéf SPD mluví, aby s ním nebyl společně v jednom záběru. „Asi nemá gule,“ řekl doslova Okamura. V koncentrované podobě to ukazuje, co se v posledních dnech odehrává.
  6:35aktualizováno  12:34

„Já to mám tak, že s některými lidmi chodím rád na pivo, některé lidi rád vidím a s některými lidmi nejsem rád v jedné místnosti a s některými lidmi nechci být ani na jednom záběru kamery, ani na jedné fotografii,“ potvrdil Jurečka.

Návrh vlády na nižší růst penzí projednává Sněmovna už čtvrtý den. ANO a SPD zatím brání přijetí zákona, ale prostor pro obstrukce jim koalice zúžila, i když zcela nezavřela.

Šéf ANO Andrej Babiš předvídá, že v pátek vládní koalice prosadí svou. „To tak je naplánováno, že nás tady zaříznou,“ řekl. Opozice podle něj musí „ukecat“ nového prezidenta Petra Pavla, který by dostal návrh na stůl, když bude přijat.

„To, pro co jste v roce 1989 ještě jako aktivní mladí lidé cinkali klíči (poslanec nesprávně použil sloveso zvonili - pozn. autora), se začíná obracet proti vám,“ vzkázal důchodcům v pátek před pátou ráno poslanec Marek Novák z ANO.

Do podrobné rozpravy k přijetí zákona, v níž poslanci předkládají a odůvodňují své návrhy, je přihlášeno stále téměř 30 poslanců.

ANO a SPD mají šest řečníků, kteří mohou významně brzdit jednání

Opoziční hnutí ANO a SPD mají celkem šestici řečníků, kteří mohou vystoupit s přednostním právem. Vedle Babiše a Tomia Okamury jde o místopředsedy Sněmovny za ANO Karla Havlíčka a Kláru Dostálovou a o předsedy poslaneckých klubů za opoziční hnutí Alenu Schillerovou a Radima Fialu.

Ti mohou mluvit prakticky bez časového omezení. Jejich výdrž a ochota dál obstruovat rozhodnou o tom, kdy přesně se bude o změně zákona hlasovat.

Koalice ve čtvrtek večer prosadila, že vládní návrh zákona bude Sněmovna schvalovat ve zkráceném jednání a že k zákonu se nepovede ani obecná rozprava. Od úterních 10 hodin, kdy mimořádná schůze začala, až do čtvrtečního večera, se rozprava utápěla hlavně v hádkách o parlamentní proceduru.

„Máme tady novou totalitu,“ stěžoval si Babiš

„Máme tady novou totalitu,“ řekl po dvouhodinové přestávce na poradu ANO šéf hnutí Andrej Babiš. Rozhodl se pak přečíst i projevy svých kolegů poslanců, které nemohly zaznít. Mluvil téměř tři hodiny.

„Uvidí se, jestli i nový prezident bude chtít být součástí té totality,“ uvedl šéf ANO. Jeho hnutí bude přemlouvat Petra Pavla, který příští týden ve čtvrtek složí slib nového prezidenta, aby zákon vetoval. „Musíme ho ukecat,“ vyhlásil Babiš nový cíl.

Petr Pavel řekl, že 10. března po inauguraci poví, jak se k zákonu, pokud bude v parlamentu přijat zachová. „Kdyby si prezident vzal desátého 14 dní, tak my důchodci budeme slavit,“ řekl Babiš. Prezident má patnáctidenní lhůtu k podpisu či vetu zákona. Podle šéfa ANO má Pavel příležitost naplnit svůj záměr společnost spojovat.

Vláda chce důchodcům od června přidat v průměru 760 korun. Pokud by neprosadila změnu zákona, bylo by to v průměru 1 770 korun. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka varuje, že zachování nynějšího tempa valorizace důchodů by znamenalo v příštích deseti letech zatížení pro rozpočet zhruba 600 miliard korun.

Výdaje na důchody nebudou kryty příjmy ze sociálního zabezpečení, varuje Jurečka

„Důchodový systém se nám prokazatelně propadá a bude propadat do výrazného schodku. Po roce 2035 se ten schodek začne propadat ke čtyřem a pak ještě až někdy k pěti procentům HDP, to znamená v dnešních hodnotách by to bylo více než 300 miliard korun. Tyto výdaje nejsou a nebudou už kryty příjmy ze sociálního pojištění, tím pádem děláme tyto kroky,“ řekl poslancům ve čtvrtek ministr práce a sociálních věcí.

Právě hrozící významnou hospodářskou škodou zdůvodnila vláda žádost o jednání v legislativní nouzi. Když projde návrh vlády, pomůže to státu ušetřit 316 miliard. Jen za letošek může stát díky novele ušetřit 19,4 miliardy korun a v příštím roce 33 miliard korun.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...