„Musím jako ten, kdo prožil totalitu, zásadně protestovat proti brutálnímu, sprostému zneužívání tohoto výrazu ve snaze kritizovat současnou vládu,“ ohradil se před tím Dvořák proti slovům šéfa ANO o nové totalitě.
„Chtěl bych konstatovat, že pokud někdo lže, krade, podvádí a dělá špinavou práci a média o něm napíší, že lže, krade, podvádí a dělá špinavou práci, tak to není projev totality,“ prohlásil také ministr.
Babiš podle místopředsedy Sněmovny Jana Bartoška svými vyjádřeními poškozuje Českou republiku, rozděluje společnost a štve lidi proti sobě. „Jediný, kdo tady budoval totalitu, byli estébáci a komunisti,“ prohlásil lidovec. „Pokud nastane totalita, tak až se dostanete k moci,“ řekl šéfovi ANO.
„Jak jste směšný. Ani sám tomu nevěříte,“ opáčil mu šéf hnutí ANO. „Nevykládejte o estébácích. Jste nová totalita,“ rozčiloval se. „Já jsem byl pasivní člen KSČ, tak jako 1,6 milionu lidí,“ řekl Babiš.
„Ani jednou jsem vás neoznačil za estébáka,“ odvětil mu Bartošek. Dodal, že lidé nejsou hloupí, což prokázali tím, že ho nezvolili prezidentem. „Nejsme nová totalita, žijeme ve svobodné zemi, představitel klientelismu jste vy,“ prohlásil místopředseda Sněmovny.
Jste nemocní, běžte se léčit, vztekal se Babiš. Rakušan mu poděkoval za morální striptýz
„Vy jste všichni nemocní, běžte se léčit. A pošlete pana premiéra do Bruselu,“ doporučoval bývalý předseda vlády Babiš.
Ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan ocenil, že lidé mohli ve Sněmovně pravou tvář Andreje Babiše,, když ho někdo rozčílí. „My vám moc děkujeme, pane předsedo, za tento morální striptýz, který jste tu předvedl,“ řekl Rakušan. Šéf ANO ho na oplátku označil za „zástupce organizovaného zločinu“.
Babišovo vystoupení znechutilo premiéra Petra Fialu. „Vystoupení Andreje Babiše možná vyvolává otazníky, zda si je vůbec vědom toho, co říká. Ten soubor urážek, lží, útoků na jednotlivé poslance či členy vlády, tvrzení o nové totalitě, to zdaleka přesahuje rámec nějaké standardní, věcné, slušné politické diskuse,“ uvedl po jednání vlády Petr Fiala.
Koalice teprve po více než 26 hodinách od začátku schůze Sněmovny dokázala schválit její program. Prvním bodem bude jednání o vládním úsporném balíčku, navržená opatření mají zlepšit bilanci rozpočtu o 97,7 miliardy korun, v příštích dvou letech o 150,7 miliardy. Koalice také prosadila, že poslanci mohou jednat ve středu do půlnoci.
Babiš před tím ve Sněmovně neprosadil jednání o zrušení poplatků veřejnoprávní České televizi a Českému rozhlasu.
„Korumpujete Českou televizi. Proč bychom měli platit vyšší poplatky? Nevidím důvod, proč bychom měli navyšovat poplatky,“ prohlásil. Reagoval tak na návrh, který v úterý představil ministr kultury Martin Baxa.
Lidé by si měli podle vlády připlatit za veřejnoprávní média. Poplatek České televizi se má zvýšit na 160 Kč, Českému rozhlasu na 55 korun, oznámil. Nově by se měl platit i v případě, že člověk nemá televizi, ale vlastní jiné zařízení, která může přijímat televizní signál, třeba mobilní telefon, který to umožňuje.
Černochová zve šéfa ANO k jednání kvůli F-35
Naopak Babiše ve středu ve Sněmovně vyzvala k jednání ministryně obrany Jana Černochová, kterou rozlítilo vystoupení poslance ANO Pavla Růžičky. Navrhl totiž jednat o úmyslu vlády koupit americké nadzvukové letouny F-35, které mají nahradit dosluhující pronajaté gripeny.
„Nechci vám nic zatajovat. Přestaňte šířit dezinformace a lži,“ pustila se do Růžičky Černochová. Řekla, že se poslanec účastnil pondělního jednání s prezentací ohledně možného pořízení F-35. A požádala Babiše o osobní jednání s tím, aby příště poslal na jednání na obranu někoho jiného.
„Já s tím souhlasím,“ opáčil ministryni Babiš. Mluvil pak o tom, že se na ANO obracejí lidé kvůli tomu, že se objevují titulky typu, že gripeny nám Švédové nabízejí zdarma, a požadují vysvětlení.
„Vy si všechno vykřičíte, zkuste dělat ministryni zdravotnictví,“ vybídl také Babiš ministryni obrany Janu Černochovou.
Jednat o chystané akvizici F-35 navrhovali i další poslanci ANO - exministr obrany Lubomír Metnar, Roman Kubíček i Jiří Mašek. „Nemáme vysvětlení pro akvizici takového rozsahu,“ řekl Metnar.
Koalice smetla návrhy na změny programu
Exministryně pro místní rozvoj za ANO Klára Dostálová neprosadila jednání o čerpání evropských peněz. „Unikají nám miliardy z evropských fondů,“ řekla.
Koalice smetla i všechny Babišovy návrhy. Chtěl, aby poslanci jednali i o korupční kauze Dozimetr, hospodářské politice vlády, ekonomické diplomacii vlády, rozpočtu školství a platech učitelů, klientelismu ve sportu a rozpočtu ve sportu, výdajích vlády ve prospěch médií, programovém prohlášení vlády pro roky 2024 a 2025 i odvolání ministra zdravotnictví Vlastimila Válka pro neschopnost zajistit léky pro obyvatelstvo a platech zdravotníků.
Předseda SPD Tomio Okamura neprosadil, aby se Sněmovna přednostně zabývala devíti novelami, které předložili poslanci SPD. Chtěl místo vládních úspor projednávat třeba zestátnění exekutorů. „Nechceme, aby na programu schůze bylo zvyšování daní všem českým občanům a všem firmám,“ řekl. Chtěl projednávat i zdanění dividend převáděných do ciziny, rozšíření práva bránit se zbraní, zvýšení minimálního důchodu, snížení zdanění menších firem či ústavní zakotvení práva platit v hotovosti.
Koalice pak postupně odmítla jednat i o dalších návrzích opozice. Třeba Marek Novák z ANO neprosadil projednávání střetu zájmů ministra Rakušana v pražské korupční kauze Dozimetr nebo jednání o volném prodeji kratomu. Jeho kolegyně Andrea Babišová chtěla řešit okolnosti odchodu ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny Michala Stiborka. Také neuspěla.
Pod stůl spadl i návrh poslance ANO Jiřího Maška. Chtěl jednat o Ukrajincích, kteří jsou v Česku a nebrání svou zemi proti ruské agresi, i když se na ně na Ukrajině vztahuje branná povinnost. Jednat o tom chtělo jen ANO a SPD.