Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Jednání sněmovny začalo obstrukcemi ČSSD. Bojuje o vedení výborů

Česko

  14:28aktualizováno  17:11
PRAHA - Sněmovna bude mít do plánovaného sloučení výborů kontrolního a petičního zatím 17 výborů. Ve středu rozhodla o jejich vzniku a současně beze změn potvrdila jejich složení dle návrhů poslaneckých klubů.

Zleva Lubomír Zaorálek, Bohuslav Sobotka a Jeroným Tejc. foto: ČTK

ČSSD navrhuje za ombudsmana Šabatovou

Poslanecký klub ČSSD ve středu podle očekávání podpořil zvolení Anny Šabatové veřejnou ochránkyní práv. Poslanci ODS se chtějí poradit až tento pátek před volbou nástupce Otakara Motejla ve funkci ombudsmana. O termínu volby rozhodla sněmovna v úvodu schůze. Ani poslanci Věcí veřejných zatím o podpoře některého z kandidátů nerozhodli. Vyplynulo to z dnešních vyjádření zástupců jednotlivých frakcí.

Předsedy a další funkcionáře výborů si mají jejich členové volit ve čtvrtek, kdy bude druhá schůze dolní komory na den přerušena.

Strany chystané vládní trojkoalice se zatím nedokázaly s levicovou opozicí shodnout na tom, kterým výborům a komisím budou v nadcházejících čtyřech letech předsedat. Podle neoficiálních informací koaliční strany, které mají ve sněmovně většinu 118 křesel, v první nabídce navrhly, aby ODS získala osm předsednických křesel, ČSSD šest, TOP 09 a Věci veřejné po třech a KSČM jedno předsednické křeslo.

ČSSD chce, aby zastoupení ve vedení výborů odpovídalo síle jednotlivých politických stran podle výsledku voleb, které těsně vyhrála. "Myslím si, že vládní koalice by neměla podléhat pokušení válcovat opozici v Poslanecké sněmovně způsobem, který v tuto chvíli představuje návrh na rozdělení pozic ve vedení jednotlivých výborů," poznamenal lídr ČSSD Bohuslav Sobotka. Také komunisté, kteří získali víc poslanců než Věci veřejné, chtějí více než jen jedno předsednické křeslo.

Trojkoalice označila středeční jednání sociálních demokratů ve sněmovně za obstrukce.

Sněmovna zřídila šest komisí

Poslanci rozhodli, že zřídí komisi pro práci kanceláře Poslanecké sněmovny, pro rodinu a rovné příležitosti, pro kontrolu činnosti BIS, pro kontrolu použití operativní techniky policie, kontrolu činnosti Vojenského obranného zpravodajství a pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu.

První dvě ze jmenovaných komisí budou mít 15 členů, ostatní sedm.

Sněmovna ve středu také zřídila šest stálých komisí. Určila, kolik členů bude která komise mít. O jejich personálním obsazení zatím nerozhodla, měla by to ale udělat ještě ve středu. 

Zaorálek se bouří
Rozdělení sněmovních výborů a komisí podle Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ukazuje, že vládní koalice chce zmenšit význam sněmovny a marginalizovat opozici.

Němcová má křeslo jisté
Jisté křeslo předsedkyně výboru organizačního má z titulu funkce podle zákona o jednacím řádu sněmovny její předsedkyně Miroslava Němcová (ODS), podobně místopředsedy výboru budou místopředsedové sněmovny.

Premiér a vicepremiéři už do sněmovny nemusí

Předseda vlády a její místopředsedové už nebudou muset povinně vysedávat během schůzí sněmovny ve vládních lavicích.

Dolní komora na návrh předsedy poslanců ODS Petra Tluchoře změnila své pravidlo z roku 1996 tak, že premiéra i vicepremiéry bude moci zastoupit kterýkoli pověřený člen vlády. V minulosti se stávalo, že nepřítomnost členů vedení vlády byla důvodem k přerušení schůze. Poslanci současně s tím zrušili zákaz používání mobilních telefonů v jednacím sále.

V případě dalších výborů zatím sněmovna schválila pouze to, že petiční a kontrolní výbor do jejich sloučení novelou zákona o jednacím řádu sněmovny budou mít 15 stejných členů. Patnáctičlenné budou také výbory volební, pro evropské záležitosti, ústavně právní a zemědělský. Patnáctka poslanců tvoří také sněmovní mandátový a imunitní výbor, o jehož vzniku sněmovna rozhodla již na své ustavující schůzi před dvěma týdny.

Nejpočetnější budou naopak třicetičlenné výbory rozpočtový, organizační, hospodářský a pro obranu a bezpečnost. Třiadvacet členů budou mít výbory pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, pro veřejnou správu a regionální rozvoj a pro zdravotnictví. Výbory pro sociální politiku, pro životní prostředí a zahraniční budou osmnáctičlenné.

Kočí povede poslanecký klub Věcí veřejných

Novou šéfkou poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) se stala Kristýna Kočí. Informoval o tom poslanec a budoucí ministr dopravy za VV Vít Bárta. Kočí tak ve funkci nahradila Josefa Dobeše, který také míří do ministerského křesla, má se stát ministrem školství.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!