Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Konec EET se přiblížil. Schillerová navrhla, ať zůstane aspoň dobrovolná

Tisková konference ANO. Na snímku zleva Ivo Vondrák, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. (11. října 2022) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Návrh vlády zrušit od ledna příštího roku elektronickou evidenci tržeb čeká už jen závěrečné hlasování. Poslanci o EET bojovali v úterý celý den. „EET byla úspěšný projekt. Stát tím přijde o 13 miliard korun ročně,“ řekla exministryně financí a šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Navrhla, ať EET zůstane aspoň jako dobrovolná.
  16:31aktualizováno  21:21

Nyní je elektronická evidence tržeb do konce letošního roku pozastavena. Poslanci se k projednávání vládního návrhu dostali v úterý až po pěti hodinách. Před tím totiž zákonodárci ANO předkládali návrhy na úpravu programu schůze, aby jednání o zrušení EET oddálili.

„Doufám, že se nám vlajkovou loď ANO podaří potopit,“ řekl šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný. „Nebojte, půjde ke dnu,“ dodal pak ještě.

Vládní pětikoalice byla připravena i na noční jednání. Na návrh Výborného prosadila, že poslanci mohou jednat klidně i po půlnoci, teoreticky až do deváté hodiny ranní ve středu, kdy začíná další jednací den.

Přicházím s nabídkou kvalitní novely, upravil mírně Brabec známý výrok z filmu Pelíšky

Poslanci hnutí ANO navrhovali třeba, aby se jednalo o migraci, o dětském ombudsmanovi, transplantačním zákonu, opětovném zřízení cizinecké policie či o tom, proč vláda nepomáhá dostatečně firmám kvůli cenám energií. Neprošlo jim nic. Vše mělo především jiný účel – oddálit jednání o konci EET.

„Přicházím s nabídkou kvalitní novely,“ řekl exministr životního prostředí Richard Brabec, který chce projednat novelu zákona, která se týká obchodování s emisními povolenkami. A volně tak parafrázoval herce Jaroslava Duška z filmu Pelíšky, který ve filmu říkal, že přišel s nabídkou kvalitního sexu. Neuspěl ani on.

„Znovu opakuji, je to krok špatným směrem,“ uvedla Schillerová. Kritizovala, že některých restauracích přestali přijímat platby kartami a berou jen hotovost, aby mohli „optimalizovat“ tržby. „Není pravda, že by kvůli EET docházelo ke krachům firem,“ řekl místopředseda Sněmovny a bývalý ministr průmyslu a obchodu za ANO Karel Havlíček. Druhé opoziční hnutí SPD naopak podle šéfa klubu Radima Fialy návrh vlády podpoří.

„Přínos pro státní rozpočet je neprokazatelný. Zároveň je zbytečná administrativa, která je spojena s tímto systémem,“ hájí návrh vládní koalice šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob.

Projekt EET byl jedním z ústředních témat předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, který jej prosadil ještě jako ministr financí v tehdejší vládě Bohuslava Sobotky. Zatímco nynější vláda míní, že EET představuje zátěž pro podnikatele, hnutí ANO tvrdí, že narovnala podnikatelské prostředí a vynesla státnímu rozpočtu víc peněz.

Stanjura je k dobrovolné EET skeptický

Ohledně možného zachování dobrovolné evidence tržeb prohlásil již v červnu ministr financí Zbyněk Stanjura, že stát nemá nic, co by za získaná data podnikatelům nabídl.

EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit na další obory, šlo například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty.