Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Pavel složí slib 9. března dvě hodiny po poledni. Zahájí výjezdy do krajů

Česko

  13:34aktualizováno  20:28
Zvolený prezident Petr Pavel jednal s dalšími třemi nejvyššími ústavními činiteli. „Je to návrat k normálu,“ řekl Pavel. Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová svolá společnou schůzi obou komor parlamentu, na které Petr Pavel složí slib, na 9. března od 14 hodin. „V zahraniční politice bychom měli mluvit jedním jazykem,“ řekl Pavel.

„Jsme zajedno v jejích principech,“ uvedl zvolený prezident k zahraniční politice a premiér Petr Fiala mu přitakal.

Pavel se chystá se na cesty do krajů, začne v Karlovarském. Zamířit chce také do Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Tyto tři regiony jsou strukturálně nejvíc postižené.

Nový prezident podle šéfa Senátu Miloše Vystrčila vystoupí na schůzi Senátu 29. března. „Všichni si uvědomujeme, že díky voličům jsme dostali šanci zase komunikovat,“ řekl Vystrčil.

O návratu k normálu mluvili po schůze ústavních činitelů i Pekarová Adamová a premiér Petr Fiala. Jednání trvalo přes půldruhé hodiny a konalo se v v Prezidentském salonku horní komory parlamentu.

Vystrčil jako hostitel uvedl, že do budoucna by podobná setkání čtyř nejvyšších ústavních činitelů nemusela vzbuzovat tak velký zájem médií, neboť komunikovat je normální. Pavel by podobná setkání v budoucnu rád dělal jednou za čtvrt roku.

Končící prezident Miloš Zeman v lásce neměl a na schůzi Senátu vystoupil naposledy koncem května 2014. S Vystrčilem jednal Zeman naposledy jednal v létě 2020, krátce předtím, než se šéf Senátu vypravil na Tchaj-wan. Zeman byl proti této cestě a protestovala také Čína.

Česko má vlastní politiku jedné Číny

Zvolený prezident Pavel v pondělním telefonátu ujistil tchajwanskou prezidentku Cchaj Jing-wen, že Tchaj-wan a Česko sdílejí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat vzájemné partnerství. Nastupující prezident doufá, že s tchajwanskou prezidentkou, která mu ke zvolení už o víkendu pogratulovala, bude mít možnost se setkat osobně.

„Jednak je věcí každého reprezentanta České republiky i nově zvoleného, aby vážil, s kým chce telefonovat a nemá mu do toho nikdo zvenku mluvit. Na druhé straně takový telefonát nic nemění na tom, že naše politika vůči Číně odpovídá politice našich spojenců a my máme vlastní politiku jedné Číny a respektujeme toto pravidlo,“ zopakoval v úterý večer v ČT premiér Fiala.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová ve středu potvrdila, že plánuje v březnu navštívit Tchaj-wan. To, že se tam vydá, oznámila šéfka Sněmovny už v listopadu. Cesty se mají zúčastnit i zástupci dalších politických stran. O cestě na Tchaj-wan ve středu Pekarová Adamová hovořila s tamním ministrem zahraničních věcí Josephem Wu.

Není důvod strkat hlavu do písku, řekl Pavel

Čína podle Petra Pavla není přátelskou zemí a není kompatibilní se západními demokraciemi. Země Evropské unie by se proto měly zbavit veškerých iluzí o ní, řekl zvolený prezident listu Financial Times. Uvedl také, že se Česko nebude jako pštros schovávat před tím, že může více ekonomicky získat od Tchaj-wanu než od Číny.

„Vidím to jako jednoznačný výraz toho, že jsme suverénní zemí a opravdu se můžeme chovat tak, jak uznáme za vhodné, podle našich pravidel. A zároveň je to odrazem toho, že s Tchaj-wanem máme skutečně významnou obchodní výměnu. Má u nás značné investice a my nemáme důvod strkat hlavu do písku a tvářit se, že tomu tak není,“ řekl Reflexu. Coby budoucí hlava státu přitom Petr Pavel nevylučuje ani oficiální cestu na Tchaj-wan.

„Na konzultaci o tom je čas,“ odvětil premiér na dotaz iDNES.cz, zda by Pavlovi oficiální cestu na Tchaj-wan doporučil. Řekl také, že o konkrétních plánech cesty nového prezidenta na Tchaj-wan nemá žádné informace.