Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jednání ve stínu raket a osad

Česko

Palestinci a Izraelci obnovili po sedmi letech mírové rozhovory. Hrozil i jejich bojkot

JERUZALÉM/PRAHA Čas úsměvů a potřásání si rukama před televizními kamerami skončil mírovou konferencí v americkém Annapolisu. Včera se Izraelci a Palestinci dali do práce - po sedmi letech obnovili mírové rozhovory, na nichž se v USA dohodli. A hned první den jednání naznačil, že dohoda je zatím daleko: samotné jednání zastínily spory o výstavbu židovských osad a rakety dopadající na jihoizraelský Sderot.

Palestinská delegace vedená bývalým premiérem Ahmadem Kurájou dokonce čelila tlaku, aby včerejší schůzku bojkotovala. Palestince totiž rozhořčilo, že izraelská vláda vypsala minulý týden tendr na výstavbu 300 nových domů na okupovaném západním břehu Jordánu. Izraelci chtějí stavět v Har Homa (arabsky Džabal abú Ghnajm) ležícím na jih od Jeruzaléma. Rozhodnutí vlády nezvykle ostře zkritizovaly i jindy loajální Spojené státy. Stejný názor zazněl i od diplomatů Evropské unie. Palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse tak k bojkotu vyzýval nejen radikální Hamás, ale i někteří politici z jeho vlastní strany.

„Žádali jsme úplné a bezvýjimečné zastavení růstu osad,“ řekl agentuře AFP po jednání Kurája. Týká se to prý i rozšiřování osad, které Izrael odůvodňuje jejich přirozeným růstem. „Není překvapením, že izraelský krok byl vnímán jako provokace nebo přinejlepším hloupost,“ napsal ve svém úvodníku izraelský list Haarec.

Kromě osad ale včerejší jednání ohrožovalo i násilí v pásmu Gazy. Izraelci proto žádali Palestince, aby zakročili proti extremistům v Gaze i na Západním břehu. V okolí jihoizraelského Sderotu dopadlo jen včera 16 raket Kássam, které z Gazy odpalovali stoupenci Hamásu a islámského džihádu. Starosta Sderotu Eli Mojal proto včera na protest proti nečinnosti vlády Ehuda Olmerta odstoupil: „Není možné, aby rakety dopadaly denně na město a členové vlády nedělali nic, aby tomu zabránili,“ prohlásil starosta. Izraelská armáda vnikla v úterý asi dva kilometry do pásma Gazy a při operaci podporované tanky zabila šest Palestinců. Šéf armády Gabi Aškenazi včera řekl, že k úplnému potlačení raketových útoků bude možná nutné provést rozsáhlou pozemní operaci - to ale zatím členové vlády odmítají. Palestinská samospráva úterní akci odsoudila a označila za „sabotáž mírovému procesu“.

Včerejší krátká schůzka nastartovala jednání, jejichž cílem je vytvoření dvou národních států, které budou žít v míru vedle sebe - představitelé obou stran se v Annapolisu shodli, že k dohodě by mělo dojít během příštího roku. Včera se měli vyjednavači soustředit původně pouze na technické otázky. Palestinci chtěli vytvořit několik komisí, které se budou každá zvlášť zabývat jedním z nejpalčivějších problémů - statusem Jeruzaléma, návratem palestinských uprchlíků a budoucími hranicemi obou států. Kromě schůzek vyjednavačů se budou pravidelně scházet i prezident Abbás s premiérem Olmertem.

***

„Není překvapení, že izraelský krok byl vnímán jako provokace nebo přinejlepším hloupost.“

Autor: