Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda upravila své prohlášení. Dvě procenta HDP na obranu dá už příští rok

Česko

  11:54aktualizováno  15:43
Revizi svého programového prohlášení schválila vláda. „Dvě procenta HDP na obranu budeme vydávat už v příštím roce,“ řekl premiér Petr Fiala. Vláda tím reaguje na válku Ruska proti Ukrajině. Zrušila závazek neměnit systém valorizace důchodů a snížit sociální pojištění na straně zaměstnavatelů o dva procentní body.

Vláda se sešla v přestávce mimořádného jednání Sněmovny o jejím návrhu, který se týká právě nižšího růst penzí od června.

Kabinet se v dokumentu nově zavazuje k tomu, že připraví úpravy na příjmové a výdajové straně státního rozpočtu s cílem návratu k dlouhodobě udržitelným veřejným financím. Ministři nyní jednají o tom, jak snížit strukturální schodek rozpočtu o 70 miliard korun.

„Naše cíle a priority se nemění, budeme pokračovat ve stabilizaci veřejných financí, orientaci na EU a NATO,“ uvedl po jednání vlády Fiala. Vzhledem k tomu, že jde jen o revizi prohlášení, neplánuje vláda znovu žádat o důvěru.

Kabinet chce také usilovat o vznik tribunálu pro stíhání válečných zločinů na Ukrajině. V kapitole o zahraniční politice přibyla snaha vlády aktivně se podílet na poválečné obnově země napadené Ruskem či hledat právní nástroje k využití konfiskovaných majetků osob zodpovědných za válku na Ukrajině pro financování nápravy válečných škod.

„Když jsme připravovali programové prohlášení vlády, nemohli jsme vědět, že budeme čelit dopadům ruské agrese na Ukrajinu a všemu, co to znamená,“ řekl dříve premiér Fiala.

Návrh na ústavní ochranu vody chce ministerstvo životního prostředí podle revize programového prohlášení předložit letos, stejně tak zpřísnit pokuty za poškozování prostředí.

Ministři měli na programu i předlohu, která na základě zkušeností z epidemie covidu-19 a migrační vlny z Ukrajiny upravuje systém plánování a přípravy na krizové stavy v souvislosti se státními hmotnými rezervami.

Podle Správy státních hmotných rezerv se ukázalo, že právní úprava není dostatečně pružná a připravená na aktuální rizika. Nemá se opakovat situace z počátku pandemie koronaviru, kdy byl v Česku nedostatek stěžejních pomůcek.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!