Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zásah byl profesionální, řekl Blažek k zákroku u soudu s dezinformátorkou

Česko

  15:26aktualizováno  16:38
Vláda se zabývala zásahem při úterním incidentu u Městského soudu v Praze, kde příznici bývalé novinářky Jany Peterkové zaútočili na justiční stráž a vylomili dveře do jednací síně. „Jak zásah policie, tak justiční stráže byl profesionální,“ řekl po jednání vlády ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS.

„Existuje několik skupin obyvatelstva, které si myslí, že pro ně neplatí právní řád a nic. Stát na to musí nějakým způsobem reagovat,“ prohlásil ministr Blažek. Měnit zákony ale podle něj není třeba.

„Bohužel dochází k tomu, že někteří lidé s vyloženě sektářským myšlením začínají dělat to, co dělají, nejen u soudu,“ uvedl ministr spravedlnosti.

„Do budoucna je třeba pro předcházení incidentům zlepšit určitou informovanost a více komunikovat například s řediteli bezpečnosti na jednotlivých soudech i v dalších zařízeních,“ uvedl Pavel Blažek.

Advokáta Peterkové čeká kárné řízení

Počínáním jednoho z advokátů při incidentu u soudu s Peterkovou se podle ministra Blažka bude muset zabývat Česká advokátní komora. „Zahájí s ním pravděpodobně kárné řízení,“ řekl ministr. „Pokud ne, tak bych do toho musel vstoupit já,“ prohlásil po jednání vlády Blažek.

Jde o advokáta Norberta Naxeru, který zastupuje jak Peterkovou, tak další dezinformátory Patrika Tušla a Tomáše Čermáka.

„Ve chvíli, kdy je identifikován nějaký soudní proces, kde by mohlo dojít k bezpečnostnímu incidentu, tak bývá policie informována dopředu a součinnost může poskytovat preventivně,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Blažek již několik hodin po úterním incidentu oznámil, že chce probrat případná opatření, aby se podobné situace nemohly opakovat.

Soud v úterý potrestal dezinformátorku Peterkovou dvouletou podmínkou za šíření poplašné zprávy v období koronavirové pandemie a stanovil tříletou zkušební dobu, ve které se musí chovat řádně.

Odvolací senát musel rozhodovat s vyloučením veřejnosti. Jednání totiž narušili příznivci Peterkové, když se vlámali do soudní síně. Vedle justiční stráže zasahovala i policie.

Peterková později řekla, že dá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!