Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Vláda schválila kontroly na hranicích se Slovenskem i obrannou strategii

Česko

  8:11aktualizováno  15:30
Vláda schválila namátkovou kontrolu na hranicích se Slovenskem na deset dnů, oznámil premiér Petr Fiala. „Ukazuje se, že to opatření funguje,“ řekl po jednání vlády. Prohlásil, že vláda chce dosáhnout zlepšení evropské, migrační politiky, aby nemuselo docházet ke kontrolám na hranicích mezi zeměmi schengenského prostoru.

„Všichni vnímáme, že migrační situace v Evropě není jednoduchá,“ řekl po jednání vlády ministr vnitra Vít Rakušan. Zopakoval, že by Česko ke kontrolám nepřistoupilo, kdyby to neudělalo Polsko. „Je to preventivní opatření, které má bránit občany České republiky,“ prohlásil Rakušan.

Případné prodloužení kontrol bude záležet na aktuální situaci. Česko počítá se zapojením zhruba 130 policistů.

Český i polský ministři vnitra oznámili rozhodnutí o dočasném zavedení kontrol na hranicích se Slovenskem již v úterý. Kontroly hranic se Slovenskem, zatím na deset dnů, oznámilo později i Rakousko. Končící slovenská úřednická vláda ve středu oznámila, že od čtvrtka zavede na deset dnů kontroly na hranicích s Maďarskem.

Kontroly začaly už o půlnoci z úterý na středu a to po celé délce hranice Česka se Slovenskem.

„Počty nelegálních migrantů do EU začínají opět růst. Nebereme to na lehkou váhu a rychle reagujeme na vzniklou situaci. Díky kontrolám budeme schopni ještě lépe zajišťovat bezpečnost našich občanů. Aktivně bojujeme především proti převaděčům a obchodníkům s lidským neštěstím,“ uvedl k tomu předseda vlády Petr Fiala.

Premiér i ministr vnitra se ve středu opět ohradili proti tvrzení šéfa hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, že za počtem migrantů je zrádcovský migrační pakt. „To, co se teď děje, není důsledkem migračního aktu, jak naprosto dezinformačním způsobem tvrdí Andrej Babiš, ale je to právě proto, že nemáme něco podobného jako migrační pakt nebo jinou účinnou evropskou politiku,“ řekl předseda vlády.

Možnost války s protivníkem vybaveným jadernými zbraněmi

Vláda kývla i na novou obrannou strategii České republiky. Česko se podle ní musí chystat na možnost dlouhé války vysoké intenzity s protivníkem vybaveným jadernými zbraněmi.

„V důsledku rostoucí agresivity Ruska je hlavním úkolem české obranné politiky všestranná příprava na dlouhotrvající obrannou válku vysoké intenzity s technologicky vyspělým protivníkem vybaveným jadernými zbraněmi,“ píše se doslova v nové obranné strategii.

„Prvním prioritním úkolem je budovat dobře vyzbrojené, vybavené, vycvičené a v boji udržitelné ozbrojené síly nasaditelné do operací kolektivní obrany,“ píše se v textu, který už dříve ministryně prezentovala i prezidentovi Petru Pavlovi, vrchnímu veliteli ozbrojených sil, a výboru pro obranu Sněmovny.

Druhým prioritním úkolem je podle strategie všestranná operační příprava území České republiky a zabezpečení přijetí, přesunů a podpory potenciálně velkého množství spojeneckých sil.

Dokument říká, že obranu ČR nelze zajistit pouze profesionálními vojáky. „Na obraně se musí více podílet připravené a dostupné zálohy ozbrojených sil,“ uvádí nová obranná strategie. Armáda chce do roku 2030 zvýšit počet profesionálních vojáků z 24 na 30 tisíc a v záloze mít 10 tisíc osob.

27. září 2023

Vláda navrhuje zvýšení příspěvku na výkon pěstounské péče, ruší kojenecké ústavy

Vláda schválila novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, oznámil po jednání vlády ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Novela má upravit podmínky pro organizace, které pěstounům pomáhají, a také zvýšit příspěvek pro ně. Z nynějších 59 tisíc korun na rok by u dlouhodobých pěstounů vzrostl na 66 tisíc korun a u přechodných pěstounů na 72 tisíc korun.

Do konce příštího roku se mají zrušit kojenecké ústavy. O děti do tří let by se měli postarat pěstouni. Výjimkou by mohly být po 1. lednu 2025 případy sourozeneckých skupin či vážně nemocných dětí. „Neznamená to, že nebude zařízení, kde by nemohly být děti přijaty,“ uvedl Jurečka. Mají podle něj zůstat například zařízení pro přechodný pobyt dětí po dobu měsíce.

Změnu zákona musí schválit obě komory parlamentu a potvrdit prezident.