Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rodiny s příjmem do milionu korun ročně dostanou jednorázově 5 tisíc na dítě

Česko

  16:45aktualizováno  21:54
Jednorázový příspěvek 5 tisíc korun na děti do 18 let pro rodiny s čistým ročním příjmem do milionu korun schválila ve středu vláda. „Pomáháme těm, kteří si nemohou pomoci sami. Nenecháme nikoho padnout, ale plošná opatření nemají smysl,“ řekl po jednání vlády premiér Petr Fiala. Vláda kvůli tomu připraví návrh zákona, aby rodiny dostaly peníze do srpna.

Podle premiéra chce vláda příspěvkem zmírnit dopad růstu cen. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky se příspěvek bude týkat 2,1 milionu dětí v České republice.

Vláda počítá i s navýšením maximální výše rodičovského příspěvku na dítě ze současných 10 na 13 tisíc korun měsíčně. Změnu rovněž musí schválit parlament. Kabinet chce také podpořit zkrácené úvazky a vyhlásit mimořádné dotace pro dětské skupiny.

Co se týče pomoci rodinám s dětmi a dalším skupinám občanů nejvíce ohroženým sílící inflací, koalice zvažovala zvýšení rodičovského příspěvku, růst daňové slevy na poplatníka, slevy na dítě nebo o jednorázový příspěvek rodinám. Jurečka už v úterý zmínil možnou mimořádnou jednorázovou dávku, na níž se nakonec vláda shodla.

„Zvažují se různé věci, ale zvolili jsme cílená opatření,“ řekl po jednání vlády premiér Petr Fiala. „Musíme se chovat zodpovědně z hlediska inflace,“ prohlásil po jednání vlády předseda vlády a ODS.

Vláda navrhuje ukončit 3. května pandemickou pohotovost

Vláda také navrhuje ukončení stavu pandemické pohotovosti ke 3. květnu, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Schválit to musí parlament.

Testy v úterý odhalily v Česku 2035 nových případů covidu, to je o 1550 méně než o týden dřív. Klesl i počet lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnicích. Lékaři se nyní starají o 886 pacientů s nákazou. Přes 40 nakažených zůstává ve vážném stavu. V republice se od začátku epidemie v březnu 2020 prokázalo přes 3,9 milionu případů covidu.

Vláda měla na programu také návrh na nákup léku paxlovid na covid. Ministr zdravotnictví Válek dříve uváděl, že chce koupit 50 tisíc dávek, které budou stát miliardu korun. Antivirotikum, které doporučuje i Světová zdravotnická organizace, má být účinné na všechny varianty covidu.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat