Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda posunula zákaz starých kotlů, snížila spotřební daň na benzín a naftu

Česko

  15:21aktualizováno  21:35
Vláda přistoupila ke kroku, který má pomoci srazit ceny benzinu a nafty. Navrhuje snížení spotřební daně na benzín a naftu o 1,50 Kč na litr. Má platit zatím čtyři měsíce - od června do konce září. Schválit to ještě musí parlament. Kabinet zvažuje i zastropování marží u prodejců a rozhodl se o dva roky posunout termín zákazu starých neekologických kotlů.

„Projednávali jsme další pomoc občanům,“ komentoval to po jednání vlády premiér Petr Fiala po jednání vlády, jehož se účastnil po prodělaném covidu. Připomněl, že už minulý týden vláda rozhodla o zvýšení životního minima od dubna o deset procent.

Vláda podle ministra financí Zbyňka Stanjury zvažuje i stanovení maximálních marží, které mohou uplatňovat prodejci pohonných hmot.

Snížení spotřební daně z pohonných hmot by mohlo vést k poklesu cen u čerpacích stanic. Z litru benzinu se nyní odvádí spotřební daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 Kč.

Balíček opatření proti vysokým cenám pohonných hmot obsahuje i zrušení silniční daně u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun a zrušení povinného přimíchávání biosložky do paliv. To avizovala vláda již před měsícem.

Posun zákazu neekologických kotlů o dva roky

Vláda schválila i návrh ministerstva životního prostředí na posun termínu zákazu provozu starých neekologických kotlů o 2 roky, tedy od 1. 9. 2024.

„Chceme ulehčit domácnostem aktuálně zatíženým inflací, růstem cen energií a úvahami o odklonu od plynu,“ uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Domácností, kterým to pomůže, je podle ní více než 150 tisíc.

Na Ukrajinu posílá Česko vojenský materiál v hodnotě 133 milionů korun

Vláda podle ministryně obrany Jany Černochové schválila dodávky nespecifikovaného vojenského materiálu Ukrajině za 133 milionů korun.

Kabinet kývl i na proplacení přesčasů policistům a hasičům za nouzový stav, řekl po jednání vlády ministr vnitra Vít Rakušan. Na policii vynaloží 86,6 milionu korun a hasiče 21 milionů.

Vláda projednávala i další postup při zvládání vlny uprchlíků z Ukrajiny kvůli válce, kterou rozpoutalo Rusko. Strategie dalšího postupu státu při zvládání uprchlické vlny z Ukrajiny, kterou vláda schválí příští týden, má mít podle Rakušana 13 kapitol. Vedle školství, sociální péče či vnitřní bezpečnosti a ubytování zahrne i téma komunikační strategie či práce s daty. 

Na Úřadu vlády by měl podle Rakušana působit i koordinátor, který téma převezme potom, co uprchlická vlna přejde do dlouhodobější fáze. Koordinátor bude blízkým spolupracovníkem premiéra Petra Fialy.

O konci povinných respirátorů ve veřejné dopravě by mohlo být jasno příští týden

Návrh, aby lidé mohli legálně ve veřejné dopravě sundat zatím povinné respirátory, přinese podle informací iDNES.cz ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na jednání vlády zřejmě příští týden.

Již nyní přibývá ve veřejné dopravě lidí, kteří ochranu dýchacích cest proti šíření covidu odkládají. I poté, až nebudou v městské i další veřejné dopravě respirátory povinné, budou je lidé muset nosit ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat