Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Kratom ani HHC nebudou na seznamu zakázaných látek, rozhodla vláda

Česko

  16:37aktualizováno  18:53
Zákaz prodeje kratomu, kanabinolu HHC a dalších látek z konopí na návrh ministra zdravotnictví Vlastimila Válka ve vládě neprošel. „Tupá prohibice není řešením. O tom se nám podařilo přesvědčit i naše koaliční partnery,“ oznámili na Twitteru Piráti. Po jednání vlády to potvrdil lidovecký ministr zemědělství Marek Výborný. „Na vládě pro to nebyla většina,“ řekl Výborný.

Místo zákazu se má podle Pirátů klást důraz na větší ochranu dětí i dospělých uživatelů. Ministr zdravotnictví Válek na vládní tiskovku nepřišel, ani nikdo z ministrů za Piráty.

Kanabinol HHC pochází z konopí a kratom z tropické rostliny. V malém množství mohou mít léčivé účinky, ve velkých dávkách utlumují. Prodávají se jako oleje, tinktury, tablety či prášek. Resort zdravotnictví navrhoval zákaz kvůli jejich dostupnosti dětem.

Kratom

Získává se ze sušených listů tropického stromu, který roste v jihovýchodní Asii. V závislosti na použitém množství je účinek kratomu buď stimulující, nebo euforický a tlumící. Kratom se tak často používá na tlumení mírné až středně silné bolesti. Je to opioid a pravidelné užívání může vést k vytvoření tolerance a mírné fyzické i psychické závislosti.

Zdroj: Wikipedia

Proti zákazu volného prodeje kratomu se dlouhodobě staví protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, který připravil návrh, který by prodej dotčených psychomodulačních látek jen reguloval.

Už v úterý ho dostala poslankyně vládní ODS Zdenka Němečková Crkvenjaš. „Na základě koaliční dohody bude zákon co nejdřív novelizován,“ uvedl Výborný.

„Sledujeme velice dynamický rozvoj prodeje v neřešené šedé zóně formou internetového prodeje a prodejních automatů,“ varovalo ministerstvo zdravotnictví. Podle dokumentu, který předkládalo vládě, žádala zákaz HHC policie a ministerstvo obrany, u kratomu a jeho účinných látek navrhla jeho zařazení celní správa a Státní ústav pro kontrolu léčiv. Většinu členů vlády ale argumentace ministerstva zdravotnictví nepřesvědčila.

Na seznamu zakázaných látek je v Česku kolem pěti stovek látek. Dělí se do sedmi skupin. Ministerstvo zdravotnictví navrhovalo do dvou nejpřísnějších skupin - třetí a čtvrté - vedle kratomu a HHC zapsat i další substance. Podle Výborného vláda schválila rozšíření třetího oddílu. Mezi zakázané látky by tak měly nově patřit syntetické opioidy brorfin, etonitazepyn a protonitazen.

Jednání vlády se konalo ve Sněmovně kvůli mimořádné schůzi, na které pětikoalice prosazuje vládní úsporný balíček.

Dohoda s obcemi kvůli gigafactory

Vláda ve středu schválila dohodu s obcemi v sousedství připravované průmyslové zóny pro výrobu baterií pro elektromobily v lokalitě Líně na Plzeňsku. Dohoda zmenšuje plochu areálu takzvané gigafactory a slibuje investice do kompenzačních opatření pro obce, řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Podle Síkely bude maximální plocha průmyslové zóny 200 hektarů namísto původně zvažovaných 700 hektarů. Stát bude investovat do silniční i železniční infrastruktury v okolí, aby omezil dopravní dopady na okolní obce a vytvoří zelený pás oddělující zónu od obcí. Letecká záchranná služba, která v lokalitě dosud sídlila, zůstane pro region plně funkční, řekl Síkela.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...