Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jehlička našel další 4 miliony na časopisy

Česko

Ministerstvu kultury se podle včerejšího sdělení podařilo nalézt finanční prostředky pro vydávání literárních periodik a sborníků.

PRAHA Ministerstvo kultury navýšilo o čtyři miliony korun grantový okruh, z něhož je mimo jiné podporováno i vydávání literárních časopisů. Zpráva se předevčírem objevila na internetových stránkách ministerstva kultury.

Již minulý týden ministr kultury Václav Jehlička jednal se zástupci odborné veřejnosti z grantových komisí ministerstva, aby se vzájemně informovali a našli možné cesty k řešení současné, pro literární časopisy kritické situace.

„Programy ministerstva kultury stoprocentně kopírují částku z roku 2008, což lze jednoznačně brát jako úspěch. V oblasti grantů jsme se dostali na šedesát pět procent loňského roku a zde vidím prostor pro jednání s ministerstvem financí. Naší snahou je docílit osmdesáti pěti procent roku 2008 a chci pro to udělat maximum,“ uvedl Václav Jehlička.

Ministr kultury si je však vědom, že granty pro vydávání literárních periodik nekopírují celkové snížení rozpočtu, a přislíbil hledat přednostně řešení právě pro tuto oblast. „Víme, že vydávání časopisu nelze jednoduše přerušit. Věřím, že navýšení o čtyři miliony korun dá literárním časopisům v dnešní nejisté době určitou jistotu,“ dodal Václav Jehlička. Kultura má být jedním z motorů ekonomiky „Ministerstvo kultury není takzvaným ekonomickým ministerstvem, ač by si to dle mého názoru zasloužilo. Nově schválená kulturní politika je doufejme první vlaštovkou v tomto směru a mohla by opravdu nastolit trend k,ekonomizaci kultury‘ v tom dobrém slova smyslu – tedy kultura jako jeden z motorů ekonomiky. Nynější ekonomická krize může ale paradoxně napomoci učinit některé kroky, jakými je například transformace našich příspěvkových organizací. Je zřejmé, že by pak zbylo i více peněz na ministerské granty,“ doplnil Václav Jehlička.

Rok 2008 byl podle MK ve srovnáními s předešlými v oblasti grantů poměrně štědrý. Rozpočet oddělení knihoven byl pak navíc mimořádně posílen o dalších šest milionů korun, takže letošní pokles se může na první pohled zdát ještě razantnější.

Příslušná grantová komise by tak měla letos rozdělovat na podporu vydávání literárních periodik, sborníků a také literárních akcí nikoliv původních devět, ale 13 milionů (vloni to bylo více než 20 milionů, z toho 11 milionů pouze na literární periodika). Toto navýšení je tak řešením doslova pouze dočasným.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!