Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeho podřízení nosili symboly SS. Vyhozený velitel je však zpět

Česko

  7:00
PRAHA - Rázná slova ministra obrany Martina Bartáka o zodpovědnosti velitelů za vojáky, kteří nosili neonacistické symboly na misi v Afghánistánu, nepřežila ani půl roku. Barták tehdy hřímal, že podobné věci se nesmí trpět, a volal po přísných trestech. Vedle vyhazovu vojáků nařídil i odvolání velitelů.

Petr Procházka, zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany. foto: Archiv LN

Bývalý šéf mise v afghánském Lógaru plukovník Petr Procházka, který se podle tehdejších prohlášení generálního štábu snažit aféru ututlat a neoznámil ji nadřízeným, se ale mezitím v tichosti vrátil do vysoké armádní pozice.

Stal se z něj zástupce velitele 4. brigády rychlého nasazení v Žatci. Tuto funkci po návratu z Afghánistánu a před vypuknutím skandálu již jednou zastával.

Ministr Barták odmítá tento krok jakkoli komentovat. Během včerejška nezvedal telefony, nereagoval na SMS a ústy své mluvčí vzkázal, že Procházkův návrat je plně v kompetenci velení armády.

Mluvčí generálního štábu Jana Růžičková Procházkovo jmenování potvrdila. "Státní zástupce v jednání pana plukovníka Procházky neshledal žádný trestný čin a jeho stíhání zastavil. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek ho poté potrestal kázeňským trestem," řekla LN Růžičková s tím, že Procházkovi byl snížen plat na půl roku o patnáct procent.

Více informací si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Autor:

Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč
Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč

Chladné zimní počasí a děti dovádějící ve sněhu – to je doslova koktejl, který může způsobit nachlazení. Zapojte se proto do soutěže o bezdotykový...

Mohlo by vás zajímat