Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeho podřízení nosili symboly SS. Vyhozený velitel je však zpět

Česko

  7:00
PRAHA - Rázná slova ministra obrany Martina Bartáka o zodpovědnosti velitelů za vojáky, kteří nosili neonacistické symboly na misi v Afghánistánu, nepřežila ani půl roku. Barták tehdy hřímal, že podobné věci se nesmí trpět, a volal po přísných trestech. Vedle vyhazovu vojáků nařídil i odvolání velitelů.

Petr Procházka, zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany. foto: Archiv LN

Bývalý šéf mise v afghánském Lógaru plukovník Petr Procházka, který se podle tehdejších prohlášení generálního štábu snažit aféru ututlat a neoznámil ji nadřízeným, se ale mezitím v tichosti vrátil do vysoké armádní pozice.

Stal se z něj zástupce velitele 4. brigády rychlého nasazení v Žatci. Tuto funkci po návratu z Afghánistánu a před vypuknutím skandálu již jednou zastával.

Ministr Barták odmítá tento krok jakkoli komentovat. Během včerejška nezvedal telefony, nereagoval na SMS a ústy své mluvčí vzkázal, že Procházkův návrat je plně v kompetenci velení armády.

Mluvčí generálního štábu Jana Růžičková Procházkovo jmenování potvrdila. "Státní zástupce v jednání pana plukovníka Procházky neshledal žádný trestný čin a jeho stíhání zastavil. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek ho poté potrestal kázeňským trestem," řekla LN Růžičková s tím, že Procházkovi byl snížen plat na půl roku o patnáct procent.

Více informací si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat