Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jen deset škol má přes tisíc studentů

Česko

Většinu soukromých vysokých škol čeká boj o přežití.

Rektorka Vysoké školy finanční a správní Bohuslava Šenkýřová varuje, že rychle začne ubývat maturantů.

* LN Kolik se v Česku může uživit vysokých škol?

Vysoké školy v Česku čeká velmi těžké období, které řada z nich nepřežije. Současný stav - 45 soukromých vysokých škol - je dlouhodobě neudržitelný a tento počet během následujících osmi deseti let dramaticky poklesne. Snadné to ale nebudou mít ani veřejné vysoké školy, kterých je dosud 28.

* LN Jaký tedy odhadujete počet vysokých škol za deset let?

V horizontu deseti let už bude situace v počtu vysokoškolských studentů v tuzemsku velmi kritická. Podle mého odhadu soukromých škol v tu dobu bude už jen okolo deseti a také se sníží množství veřejných škol. Těch za deset let může být okolo dvaceti.

* LN Zatím to ale vypadá, že se žádné problémy na horizontu nerýsují, nebo je to jen zdánlivé?

Současný stav je neudržitelný, i když se zatím ještě vysoké školy drží. To se ale začne velmi rychle měnit s tím, jak začne ubývat maturantů. Jestliže nyní máme okolo 130 tisíc maturantů, v roce 2015 jich v Česku bude už jen asi 93 tisíc. To znamená propad bezmála třicet procent proti současnému stavu. Většina škol tak pocítí odliv studentů v řádu stovek až tisíců. A když řada soukromých vysokých škol má dnes jen stovky studentů, nepříznivý demografický vývoj může pro ně být likvidační.

* LN Jakou vidíte hranici v počtu studentů pro dlouhodobou životaschopnost školy?

Životaschopnost vysoké školy nezáleží jen na celkovém počtu studentů. Ten je pouze jedním z kritérií, která je potřeba z hlediska efektivity školy posuzovat. Zásadním kritériem je mimo jiné kvalita poskytovaného vzdělávání. Hodně totiž záleží na tom, v jakém stadiu vývoje se soukromá škola nachází. Tedy kolik již má naplněných ročníků, kolik nabízí studijních oborů. Zjednodušeně řečeno: limitem je přibližně tisíc studentů, tohoto počtu by ale měla škola dosahovat dlouhodobě. V takovém případě lze efektivně zajistit její fungování.

* LN Kolik soukromých vysokých škol tento limit splňuje?

Žalostně málo. Víc než tisíc studentů má v současně době asi jen deset soukromých vysokých škol. Pokud půjdeme ještě dál, více než tři tisíce studentů má dnes jen pět, možná šest. U většiny škol se počet studentů pohybuje jen ve stovkách.

* LN Kolik lidí v současné době vlastně studuje na soukromých vysokých školách?

V tomto ohledu panuje v Česku velký nepoměr. Zatímco soukromých vysokých škol je dnes 45, studuje v nich jen asi 14 procent z celkového počtu posluchačů. Většina, tedy 86 procent naopak navštěvuje některou z veřejných či státních vysokých škol, kterých je celkem 28. Na druhou stranu jsou to právě soukromé školy, které nabízejí nejvíce možností v rámci kombinovaného studia.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...