Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Jenom jsme prodávali nálepky, hájí se obžalovaní z podpory neonacismu

Česko

  14:24
PRAHA - Tři mladíci obžalovaní z podpory krajně pravicového hnutí Wotan Jugend (WJ) pocházejícího z Ruska před soudem odmítli, že by propagovali extremismus. Prodávali prý jen samolepky se symbolikou hnutí, aby finančně podpořili kamaráda, který nastoupil do vězení.
Soud (ilustrační foto).

Soud (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Ten je také v kauze obžalovaný, stejně jako zakladatel české buňky hnutí Rus Sergej Busygin. Obžaloba pětici viní ze založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod. Případ začal řešit Obvodní soud pro Prahu 8. Dvěma obžalovaným hrozí až deset let vězení, třem až pět let.

Dvaadvacetiletý Busygin, který má trvalé bydliště v Česku, se soudu nezúčastnil, jeho advokát požádal o jednání bez něj. V doprovodu obhájce dorazili další tři obžalovaní - čtyřiadvacetiletý Vojtěch Hájek, o rok mladší Lukáš Kolumpek a devatenáctiletý Marcel Palacký. Pátého obžalovaného Daniela Houdka přivedla eskorta z vězení, kde si odpykává trest za násilí s rasovým motivem.

Policie rozbila buňku neonacistické organizace Wotan Jugend

Hájek odmítl vypovídat, ostatní obžalovaní odmítli, že by podporovali a propagovali neonacismus. Houdek uvedl, že WJ působí pouze v Rusku a cílem je „rozvoj metalových skupin a podpora vězněných kamarádů“. Název a symbolika je odvozená od pohanského náboženství a není v tom podle něj žádná podobnost s organizací Hitlerjugend z období nacistického Německa. „Odmítám, že cílem organizace je boj za bílou rasu. Z mého pohledu je to skupina osob, která podporuje úctu ke své vlasti, kultuře a tradičním hodnotám,“ dodal. Tvrzení obžaloby jsou prý důsledkem vytržení z kontextu.

Busygin podle státní zástupkyně „vyvíjel aktivity k založení a propagaci české pobočky krajně pravicového hnutí Wotan Jugend, které lze označit za hnutí inspirované nacistickou symbolikou, terminologií a argumentací hitlerovského Německa“. Do Česka prý kromě myšlenek hnutí dovezl jeho vlajku a hudbu spojenou s WJ.

Zařídil také výrobu a prodej samolepek. „Myšlenky a propagační materiály šířil mezi osobami z prostředí krajní pravice, se kterými se opakovaně scházel v klubu číslo 59 v Praze (Bar No.59) a na dalších místech,“ dodala žalobkyně. Kriminalisté skupinu rozbili loni v květnu po několikaměsíčním prověřování.

Prodej samolepek a triček je hlavním příjmem

Hnutí prý Busygin propagoval také na prvomájovém setkání Dělnické strany sociální spravedlnosti v roce 2013 v Přerově, kde měl s sebou vlajku Wotan Jugend. Je obžalovaný i z přechování zakázaných anabolických steroidů.

Soudkyně odročila hlavní líčení na červen. Advokáti žádají výslech soudního znalce z oboru politologie a řady svědků.

Neonacistickou organizaci Wotan Jugend vytvořili členové kapely Moloth v roce 2008 v Rusku. Hnutí bylo založeno na myšlence ideologické, propagandistické a finanční podpory vězňů odsouzených za spáchání trestné činnosti s rasistickým, etnickým, národnostním a jiným podobně nenávistným motivem.

Wotan Jugend získává finance na podporu a propagaci zejména prodejem oblečení, samolepek, CD a dalších předmětů s motivem hnutí, případně kapely Moloth. Dále pak pořádáním koncertů, finanční sbírky nebo sportovních akcí pod záštitou hnutí.

Autoři: ,