Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Jeskyňáři prohráli. Pro letošek

Česko

Neznámé prostory Moravského krasu se brání, aby se do nich dostal člověk

OSTROV U MACOCHY Speleologové museli po deseti dnech ukončit svůj boj se sifonem v jeskyni Nový Lopač v Moravském krasu. Jejich šance, že se dostanou do dosud neznámých podzemních prostor, se minimálně na rok vzdálila.

Speleology zastavil starý zával, který se jim nepodařilo v úzké podzemní chodbě překonat. Podle speleologa Filipa Doležala ale stojí za to v Novém Lopači dále pokračovat. Odborníci předpokládají, že za sifonem, který se neúspěšně snažili překonat, by měly být až dva kilometry neprobádaných chodeb.

Se sifonem v Novém Lopači bojují jeskyňáři šest let. Tato zaplavená prostora je hluboká 27 metrů a po celé výšce ji kryje mohutná skalní stěna. V minulosti ji chtěli podplavat potápěči, ale neuspěli. Speleologové proto změnili taktiku boje a sifon od 11. srpna odčerpávali šesti čerpadly. Z prohlubně postupně odčerpali šest set metrů krychlových vody. Po třech dnech se dostali na vytoužené dno sifonu, kde narazili na mohutnou vrstvu bahna. Po jeho zdolání začali speleologové vystupovat nahoru do neznámých prostor v zadní části sifonu. V půli je zastavil starý zával -suť z balvanů. Na jeho odstranění by nadšenci potřebovali výztuhy a přibližně čtyři dny práce.

„Náš pokus jsme dělali o dovolené za neustálého čerpání vody. Už nám nezbyl čas na to, abychom se do závalu pustili. Proto jsme museli sifon opustit,“ řekl Doležal. Možnost práce v podzemí závisí také na počasí venku - nenadálý déšť a další změny počasí mohou jeskyňářům značně zkomplikovat život.

Jámu nyní znovu zaplavuje voda z podzemních říček, které v podzemí Moravského krasu tečou. Speleologové jsou přesto spokojeni s tím, že pronikli do nových prostor. Až se za rok k odčerpávání obsahu sifonu vrátí, měly by být práce snazší: bahno na dně sifonu je pryč a tým bude připraven na zdolání závalu. Jeho odstraňování „odspodu“ je totiž mimořádně náročné a vyžaduje přísná bezpečnostní opatření.

V nadcházejících měsících budou badatelé zkoumat Liščí jeskyni navazující na Nový Lopač. Při současném pokusu do ní vypouštěli vodu. Patrně jsou v ní další neznámé prostory, které by také mohly být zajímavé.

Moravský kras je jedním z největších krasových území ve střední Evropě. Nachází se v něm asi tisíc jeskyní. Právě oblast za nepřekonaným sifonem v Novém Lopači patří k největším dosud neznámým prostorám krasu. Speleologové by v něm měli narazit nejen na chodby s bohatou krápníkovou výzdobou, ale i na podzemní potoky, jezera a vodopády. Odhadují, že by mohly být stejně zajímavé jako Amatérská jeskyně, která navazuje na propast Macocha z druhé strany než populární Punkevní jeskyně.

Zatím je zbytečné mluvit o tom, jestli by mohla být nová jeskyně zpřístupněna. Záviset bude na nálezech uvnitř, ale také na tom, jak by byl možný přístup. V Moravském krasu je několik zajímavých podzemních prostor, ale jejich otevření pro veřejnost není možné kvůli ochraně přírody. Další by si vyžádaly velice rozsáhlé zpřístupňovací práce.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...