4. srpna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Jestli nebude zelený trávník, tak jsi mrtvý.‘ V Peltově systému byl důležitý sekretář Řepka

Trénink české reprezentace (Miroslav Pelta a Rudolf Řepka). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trénink české reprezentace (Miroslav Pelta a Rudolf Řepka). | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA  Byl podvečer, konec ledna 2017. Rudolf Řepka vzal do ruky telefon a šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi sepsal žertovně laděnou SMS zprávu: „Napsal jsem Simoně, jestli nebude zelený trávník, tak jsi mrtvý...“ Řepka je generálním sekretářem Fotbalové asociace ČR (FAČR) a ve zprávě zaslané jejímu tehdejšímu předsedovi se zajímal o investiční akci Zelený trávník, jejímž cílem je poskytnout peníze fotbalovým klubům z nižších soutěží na údržbu pažitu.

Onou Simonou, na kterou se Řepka v SMS odvolával, byla tehdejší náměstkyně ministryně školství a Peltova blízká spolupracovnice Simona Kratochvílová. Policie ji i Peltu v květnu obvinila a poslala do vazby kvůli podezření, že se spolu s dalšími osobami snažili ovlivnit, kdo získá sportovní dotace. Vysoce postaveného fotbalového funkcionáře Řepky se případ nijak nedotkl. A to ani v rámci Fotbalové asociace, v níž se po rezignaci Pelty stal Řepka minimálně do prosincové valné hromady hlavní tváří.

Miroslav Pelta, nejvyšší fotbalový činovník v Česku, na plese na Pražském hradě.
Bronislav Šerák, právník Miroslava Pelty.

Jak ale ukazují dokumenty vztahující se k vyšetřování skupiny obviněných, Řepka patřil mezi podstatné osoby v takzvaném Peltově systému. Z rozhovorů mezi Peltou a Kratochvílovou plyne, že expředseda asociace chtěl Řepkovi a také kontroverznímu místopředsedovi FAČR Romanu Berbrovi dokázat, že od státu pro český fotbal sežene dostatek peněz.

„Říkám tomu Berbrovi a Řepkovi, musím ještě zamakat na vás,“ vyprávěl Pelta Kratochvílové. Fotbalový boss náměstkyni úpěnlivě zdůrazňoval, že Řepkovi je třeba v otázce dotací prostě vyjít vstříc.

Principem Peltova systému dle policie bylo vytvořit si pomocí dotačních peněz výhodné vztahy, splátky za laskavost či závazky do budoucna. A to nejen ve fotbalovém prostředí, ale i ve vysoké politice. Záměr zněl podle vyšetřovatelů jasně: přidělit dotace na investice do sportovišť tak či onak podporovaných lidmi, které si chtěl Pelta zavázat.

Pro majitele a manažery předních klubů je situace ožehavá. Řepkovu pozici v rámci asociace raději nechtěli komentovat.

Řepka se hájí, že nepřekročil pravomoce své funkce ve FAČR. „O dotace jsem se zajímal v míře, v jaké to povinnosti generálního sekretáře ukládají,“ napsal Řepka LN.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz