Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Je premiér, Karel a já jsem jejich podržtaška, řekl Pelta o hierarchii svého systému

Česko

  5:00
PRAHA - „Karel je miláček (Bohuslava) Sobotky. Ten to vyvažuje všechno a já jsem ulice,“ řekl fotbalový boss Miroslav Pelta, když s někdejší náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou řešil, které sportovní projekty mají dostat dotace. Jindy definoval hierarchii slovy: „Já to beru, že je premiér, Karel a já jsem jejich podržtaška.“

Miroslav Pelta (vlevo) a Karel Březina. foto:  Michal Šula, MAFRA

Ze záznamů těchto dialogů, které při vyšetřování kauzy dotací pro sport zajistili vyšetřovatelé, vyplývá, že „Karel“ je vlivný sociální demokrat Karel Březina. Pro Peltu byl důležitý jako člověk blízký premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD).

Karel bude zase chrochtat, liboval si Pelta. Jak bývalý fotbalový boss ovlivňoval dotace

Lidové noviny již v pátek ukázaly, jak podle policie fungoval Peltův systém rozdělování dotací. Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) si chtěl jejich prostřednictvím pojistit přízeň politiků: dotace měly přednostně mířit do projektů, jež mohly například zvýšit popularitu vybraných osob. A do svých plánů zahrnul na jednom z prvních míst i premiéra.

Sobotka má hodnotu

O Peltových prioritách svědčí diskuse s Kratochvílovou, jak je zachytila policie. Pelta varoval před riskantními střety s vládní ČSSD. „Já nechci ch**t proti větru, protože samozřejmě všude jsou jasný socanský. Já samozřejmě říkám, mně to nevadí, já splním systém, ať jim něco zbyde. Já jsem normálně racionální,“ prohlásil.

Česko vs. Turecko (Miroslav Pelta).
Na zápase ligové Slavie (zleva): Karel Březina, Bohuslav Sobotka, Miroslav...

Kratochvílová se podívala do seznamu s navrhovanými příjemci dotací, který s Peltou postupně dávali dohromady. „Hele, a v té racionalitě, dívej. Jako tady tohle jsou socanský poslaný akce,“ odvětila. Pelta přikývl a dodal: „Ale ty musíš říct, kde to má hodnotu vlivu. Kde ta hodnota vlivu je. Premiér je hodnota vlivu,“ vysvětlil Pelta.

Exnáměstkyně Kratochvílová byla propuštěna z vazby. Svědci totiž již byli vyslechnuti

Konkrétně v souvislosti s premiérem pak podle poznatků policie Pelta s náměstkyní řešili podporu projektu ve Slavkově u Brna, kde Sobotka vyrůstal. „Já to beru tak, že premiér má největší kartu,“ argumentoval Pelta.

Další prioritní osobou byl právě Karel Březina. Pelta s Kratochvílovou plánovali, že sportovním klubům spjatým s Březinou pošlou 20 až 30 milionů korun. Pelta si Březiny vážil. Jak vyplývá ze zaznamenaných dialogů, v očích fotbalového bosse bylo Březinovou hlavní přidanou hodnotou kamarádství se Sobotkou.

To neznamená, že by Březina pro Sobotku sháněl dotace. Ani jeden z nich není v dotační kauze obviněný. Jejich případ není kriminální, důležitý je ale z hlediska politického. Březina se už poněkolikáté ocitl v epicentru ožehavého případu. Díky své úzké vazbě na Sobotku se tak jeho problémy přenášejí na premiéra. Po boku Sobotky, který si ho uvnitř strany drží v těsné blízkosti, se pohybuje dlouhodobě.

Na dotaz, zda Sobotka s Březinou řeší jeho kontroverzní případy, které se zdaleka netýkají jen současné dotační kauzy, či zda si uvědomuje, že za svého kamaráda jistým dílem nese politickou odpovědnost, premiér a bývalý předseda ČSSD neodpověděl.