Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Policie obvinila v kauze sportovních dotací předsedu České unie sportu Janstu

Sport

  12:54aktualizováno  17:13
PRAHA - Po Miroslavu Peltovi se v kauze manipulací s ministerskými dotacemi policie zajímá o dalšího čelného představitele českého sportu. V úterý obvinila předsedu České unie sportu Miroslava Janstu, generálního sekretáře Jana Boháče i celou ČUS jako právnickou osobu.

Předseda ČUS Miroslav Jansta. foto: ČTK

Uvedl to server Aktuálně.cz. Již v květnu byl ve stejné kauze obviněn tehdejší předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) a místopředseda ČUS Miroslav Pelta, náměstkyně ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Simona Kratochvílová a bývalý šéf sportovního úseku při MŠMT Zdeněk Bříza.

Pelta byl zatčen při razii 3. května a následně obviněn ze zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Následně strávil více než měsíc ve vazbě, než byl v červnu na základě rozhodnutí soudu propuštěn. V souvislosti s dotační kauzou podala demisi i ministryně Kateřina Valachová.

Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta.
Miroslav Pelta

Podle Aktuálně.cz měl Jansta a sekretář Boháč poškodit ostatní účastníky žádající o dotace z neinvestičního programu III, jímž MŠMT podporuje činnost sportovních organizací, tím, že v rámci expertní skupiny sjednávali výhodné podmínky právě pro Českou unii sportu.

Dalšími organizacemi čerpající finance z tohoto programu jsou například Český olympijský výbor nebo Sokol. Dotační program na investice byl na základě aféry zrušen ministryní Valachovou a následně znovu vypsán, došlo tak ke zpoždění výplaty dotací sportovním organizacím. Většina z nich včetně sportovních svazů zdravých i hendikepovaných se tak ocitla ve finančních problémech, protože obdržely pouze zlomek přislíbených prostředků.

Miroslav Jansta je kromě předsednické funkce v ČUS také šéfem České basketbalové federace, je také členem ČSSD.

Výběr událostí kolem vyšetřování kauzy se zneužíváním státních dotací do sportu:

3. května - V sídle Fotbalové asociace ČR (FAČR) na Strahově zasahovala policie, která zadržela předsedu Miroslava Peltu. Vyšetřovatelé prohledávali kanceláře v souvislosti s dotacemi Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), kde rovněž zasahovali stejně jako na pražském magistrátu. Zadrženi byli i náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová, šéf České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta, pražský zastupitel Karel Březina (ČSSD) a ředitelka odboru sportu na magistrátu Soňa Fáberová. Policie vyslýchala i exšéfa odboru sportu MŠMT Zdeňka Břízu.

- Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová uvedla, že tři osoby (Pelta, Bříza a Kratochvílová) a jedna firma (FAČR) byly obviněny mj. ze zneužití pravomocí a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

4. května - Žalobci navrhli vazbu pro Peltu a Kratochvílovou, kteří se podle policejních odposlechů domlouvali na přípravě a ovlivňování dotačních programů.

5. května - Soud rozhodl o vazbě pro Peltu a Kratochvílovou. Pelta vzápětí podal stížnost k pražskému městskému soudu.

9. května - Valachová oznámila, že k 31. květnu podá kvůli kauze demisi. Pozastavila také poskytování dotací.

11. května - Radiožurnál uvedl, že Pelta s Kratochvílovou se domlouvali na dotacích nezávisle na jednání komise, mimo jiné i v bytě v centru Prahy. Pelta si také podle Radiožurnálu s pomocí Břízy vynutil navýšení dotace pro FAČR až poté, co bylo o dotacích na ministerstvu rozhodnuto.

12. května - Valachová oznámila, že sportovní svazy dostanou v červnu vyplacenu zálohu ve výši minimálně poloviny loňské dotace. Zbytek peněz obdrží po novém posouzení žádostí.

26. května - Premiér Bohuslav Sobotka přijal rezignaci Valachové. Zároveň navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby novým ministrem jmenoval dosavadního náměstka Valachové Stanislava Štecha.

31. května - Valachová oznámila, že chce obhájit kariérní řád učitelů a práci na novele dokončit. Demisi nestahuje. Zeman poté oznámil, že pokud si Valachová svůj odchod do 10. června nerozmyslí, po návratu ze zahraničí ji odvolá.

1. června - Valachová oznámila, že MŠMT rozdělilo 206 milionů korun na mimořádné sportovní akce a začne s vyplácením. Rovněž dokončilo druhou část financování oddílů ve výši 253 milionů korun. Nyní bude vyhlášen nový program pro sportovní svazy.

2. června - Valná hromada FAČR nezvolila nové vedení, poté pověřila současný výkonný výbor, aby svolal mimořádnou valnou hromadu nejpozději do 31. prosince. Po schválení úpravy stanov prodloužili delegáti mandát nynějšímu výkonnému výboru.

6. června - Pelta se vzdal funkce předsedy Fotbalové asociace ČR. Rezignaci zaslal po svém advokátovi z vazby.

7. června - Pelta byl propuštěn z vazby v brněnské věznici. Městský soud v Praze vyhověl jeho stížnosti proti vzetí do vazby a nařídil jeho okamžité propuštění.

- Valachová vyzvala sportovní svazy, aby do tří dnů podaly žádosti o dotace. Pokud tak učiní, ministerstvo jim garantuje výplatu peněz z programu číslo V do konce června. Reagovala tak na prohlášení zástupců sportovních organizací, že žádný svaz nebude žádat peníze z nově vypsaného programu.

13. června - Velké sportovní svazy o státní dotace v programu V určeném na jejich činnost za nových podmínek nepožádaly. Žádost o peníze z nové výzvy, kterou vypsalo ministerstvo školství, podaly jen svazy a spolky s malou členskou základnou.

20. června - Valachová podpořila myšlenku ustanovení samostatného ministra sportu, ovšem ne ministerstva.

21. června - Zeman jmenoval ministrem školství dosavadního náměstka Stanislava Štecha, který ve funkci nahradil Valachovou.

7. července - O dotace z programu V, který je klíčový pro fungování českého sportu, podaly podle Štecha žádosti ve druhém kole i všechny zbývající sportovní svazy, které tak dříve neučinily.

25. července - Policie obvinila v kauze manipulací se sportovními dotacemi Českou unii sportu, jejího předsedu Janstu a sekretáře Boháče. Uvedl to server Aktuálně.cz.

Zdroj: ČTK

Autoři: ,

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...