Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pro sebe a proti ‚svým’? Jansta chtěl dle sms krátit peníze pro olympijský výbor

Sport

  11:59
PRAHA - V kauze údajných manipulací se sportovními dotacemi došlo v úterý také na předsedu České unie sport (ČUS) a jednoho z nejvlivnějších českých sportovních funkcionářů Miroslava Janstu, který byl obviněn policií z nezákonného jednání. Dle přepisů jeho komunikace se sekretářem ČUSu Jana Boháče se oba muži měli domlouvat na krácení příspěvků pro Český olympijský výbor (ČOV).

Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta. foto: ČTK

Jansta měl dle policejního spisu, jehož úryvky zveřejnil Radiožurnál, vědět o tom, kolik peněz dostane jeho ČUS z programu resortu Ministerstva školství daleko dříve, než k přiklepnutí peněz mělo dojít.

„Z programu III MŠMT se plánuje pro ČUS jen 48 mil jako loni. Zítra tam v 9 jdu na komisi. Snad přijde i Karel Bauer. Sokoli dostanou zase skoro stejně jako my a ČOV nás zválcuje všechny,“ měl napsat 7. února 2017 Boháč, který v komisi zasedal, svému předsedovi.

Policie obvinila v kauze sportovních dotací předsedu České unie sportu Janstu

Ještě ten večer psal Jansta náměstkyni bývalé ministryně Simoně Kratochvílové: „Největší organizace přece nemůže mít 48 milionů korun.“

Tou organizací pochopitelně myslel ČUS, který sdružuje sportovní svazy v Česku (byť ne všechny). Paradoxem budiž, že byl Jansta dlouhé roky místopředsedou ČOV, než svoji funkci při loňských volbách opustil. Zároveň byl také majitelem basketbalového Nymburku, stále pak je předsedou České basketbalové federace.

„Tam se to musí udělat politicky, tam jako my jsme největší, my to nepotřebujem na centrum ale olympijskej výbor je třeba pokrátit, já nechci proti Jirkovi (zřejmě Jiří Kejval, předseda ČOV, pozn. red.) nasazovat, ale tam má být na zajištění olympiády a ne nějaký český olympijský výbor, na to má dost sponzorů že jo. My potřebujeme zajišťovat servis celý republice a to jsme my a Sokol, Sokol míň, ale sokolka by měla dostat když tak z tý desítky, nebo z něčeho,“ pokračoval Jansta ve psaní Kratochvílové.

„Jo, tak já jdu ještě zavolat Břízovi (bývalý šéf odboru sportu na ministerstvu školství Zdeněk Bříza, pozn. red.) a Karlovi. Díky nashle,“ zněla její odpověď.

Dle všeho Jansta dosáhl svého. Návrh rozdělení dotačních peněz neprošel, komise jej změnila. Unie sportu místo 48 milionů inkasovala milionů 60, zmíněné ČOV pak ze 64 milionů pouze 50.

Zatím není známo, z čeho všeho bude vlivný funkcionář a také politický lobbista obviněný, ani on, ani Boháč s médii nekomunikují, právník ČUSu Propok Beneš uvedl, že unie veškerá obvinění odmítá a hodlá se bránit žalobami.

Již v květnu byl ve stejné kauze obviněn tehdejší předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) a místopředseda ČUS Miroslav Pelta, náměstkyně ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Simona Kratochvílová a bývalý šéf sportovního úseku při MŠMT Zdeněk Bříza.

Autor:

Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko
Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko

20. ledna, den, kdy má svátek Sebastián. Krásné a nepříliš časté chlapecké jméno, nad kterým možná maminky dlouze přemýšlely. Nebo padlo na první...

Mohlo by vás zajímat