Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Jet rychle můžete, pít alkohol ne

Česko

Není to časté, ale stává se to - připouštějí pojišťovny skutečnost, že ne vždy vyplatí v rámci havarijního pojištění majiteli pojistky a pojištěného vozu peníze. Nejčastějším důvodem bývá požití alkoholu před jízdou. Naopak za rychlou nebo nepřiměřenou jízdu pojišťovny zpravidla nikoho netrestají. V případě havárie totiž běžně nezjišťují, při jaké rychlosti k nehodě došlo.

„Nepřiměřená rychlost a následný smyk nebývají důvodem pro snížení nebo odmítnutí plnění. K tomu bychom přistoupili pouze tehdy, že by ke vzniku škody došlo úmyslně. Pojišťovna by pak nehodu klasifikovala jako pojistný podvod,“ uvedl mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

„Rychlost vozidla na výši pojistného plnění vliv nemá,“ potvrzuje například i Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa. Pokud překročíte například na silnici mimo město rychlost o 20 km/h nebo i více a nabouráte, můžete zaplatit několikatisícovou pokutu a přijít o několik bodů, ale opravu auta vám pojišťovna zaplatí. Podle ČSOB Pojišťovny by muselo jít o závažné porušení dopravních předpisů, jako je například jízda na červenou nebo rychlost třeba 150 km/h v místech, kde je omezená na 40 km/h. I tak ale prý majitel pojistky určitou část peněz často obdrží. K tomu, že jste hrubě porušili dopravní předpisy, pojišťovny většinou dojdou až na základě policejního protokolu.

Pojišťovny provádějí vlastní šetření jen za účelem ověření tvrzení majitele pojistky o rozsahu a výši škody a o případných dalších okolnostech, které mohou mít vliv na to, kolik peněz pojišťovny vyplatí. Například u pojišťovny Wüstenrot vévodí právě uvedení nepravdivých důvodů statistice, která hovoří o počtu částečně či zcela odmítnutých majitelů havarovaných vozů.

Nezaplatit opravu automobilu mají pojišťovny nárok i v případě, že ho ve chvíli, kdy došlo k havárii, řídila osoba bez řidičského oprávnění nebo kdokoliv pod vlivem alkoholu, omamných látek nebo léků snižujících pozornost.

Pokud se řidič odmítne podrobit zkoušce na přítomnost těchto látek v těle, může pojišťovna přistoupit přinejmenším k tomu, že vyplatí jen určitou část peněz. K tomu může dojít i tehdy, pokud vozidlo řídila jiná nebo v případě některých pojišťoven i mladší osoba, než je uvedená ve smlouvě.

Raději počkejte na odtah Pojištění se nevztahuje ani na škody vzniklé používáním vozidla - tedy přirozeným opotřebením či třeba korozí, ale také v důsledku nesprávné obsluhy. „Třeba když po nehodě klient místo odtahu vozidla se s ním snaží dojet do opravny a způsobí tím ještě další škodu,“ popisuje Dagmar Koutská z České pojišťovny.

Důvodem pro odmítnutí vyplacení pojistky mohou být i nesprávně provedené opravy, pokud měly zásluhu na vzniku škody. V případě, že má automobil závady, které ale nehodu nezpůsobí, přistupují některé pojišťovny k tomu, že nevyplatí celou pojistku.

Z havarijního pojištění neuvidíte ani korunu v případě, že se poškodí zkratem elektrické zařízení nebo pouze pneumatiky. Pojišťovny se tím chrání proti nekalým pokusům vyměnit nové pneumatiky za ojeté prostřednictvím pojistky.

Pokud ale dojde například i k poškození ráfku, pojišťovny nové pneumatiky zaplatí. Šanci na proplacení máte i tehdy, když doložíte, že poškozená pneumatika byla téměř nová, a nešlo tedy o její úmyslné zničení.

V případě povinného ručení musí pojišťovny vyplatit poškozenému peníze nebo zaplatit opravu automobilu vždy. Pokud byl ale viník pod vlivem omamných látek nebo alkoholu, bude pojišťovna vyžadovat buď celou částku, nebo její část zpětně na něm. Kolik to přesně bude, závisí na množství alkoholu v krvi.

„Zavinit nehodu je samo o sobě nepříjemné, pokud se však v těle viníka zjistí alkohol, musí navíc počítat s těžkými finančními důsledky. A u škod na zdraví se jedná běžně o mnohamilionové částky,“ upozorňuje Jaroslav Král, ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny.

Například v minulém roce odhalila policie v Praze čtyři procenta nehod spáchaných pod vlivem alkoholu, ve Zlínském kraji si před jízdou dal nějakou tu skleničku více než každý pátý viník nehody. V Jihočeském a Jihomoravském kraji a na Vysočině se alkoholem posilnilo před havárií dokonce téměř patnáct procent řidičů.

„V poslední době, kdy se k nehodám čím dál méně volají policisté, se čím dál častěji dělí zavinění mezi oba aktéry v určitém procentu, často půl na půl,“ informuje Koutská.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!