Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ježek našel pro blob nový pozemek. Tají kde

Česko

PRAHA Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek našel nový pozemek pro stavbu Kaplického blobu. Patří soukromé společnosti, která údajně sama za Ježkem přišla s nabídkou, aby na parcele postavil novou budovu Národní knihovny.

„Pokud budeme mít zájem, jsme blízko podpisu dohody. Tou se vlastník pozemku zaváže k prodeji podle jasně stanovených smluvních podmínek,“ potvrdil včera Ježek. Vedení knihovny zatím tají, kdo za nabídkou stojí a kde pozemek leží. Ježek pouze upřesnil, že je to v širším centru, v nezáplavové zóně. „Je to na území velkých radnic, tedy Prahy 1 až Prahy 10,“ přiznal Ježek.

Nové místo - stejně jako původní pozemek na Letné - podle něho splňuje všechny podmínky, pro které architekt Jan Kaplický svůj blob navrhl.

Pozemky na Letné chtělo knihovně prodat hlavní město. Pražští zastupitelé se na prodeji usnesli před dvěma roky. Dodnes ale město pozemek neprodalo. Údajně proto, že Národní knihovna nesplnila podmínky, k nimž se předem zavázala.

Ježek naopak tvrdí, že nesplněný slib města je nejhorší překážkou realizace projektu. Nyní žádá po ombudsmanovi, aby postup magistrátu ve věci prodeje pozemků prošetřil. Pražský magistrát novou situaci komentovat nechce. „Nemůžeme se k tomu vyjadřovat. Nevíme, kde ten pozemek leží. Pokud bude v památkové rezervaci, budou se k tomu vyjadřovat památkáři. Příslušná městská část také bude muset posoudit, jestli je stavba v souladu s územním plánem,“ prohlásil mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Ježek o novém pozemku už informoval Kaplického i ministerstvo kultury. To je zřizovatelem Národní knihovny. „Zatím k tomu nemám žádný komentář,“ reagoval Jan Kaplický. V podobném duchu se vyjádřili i zástupci ministerstva. „Detaily neznám, ale vím, že minulý týden při schůzce se ředitel Ježek panu ministrovi zmínil, že mu byl nabídnut nějaký pozemek,“ sdělil mluvčí ministerstva kultury Jiří Cieslar. Ministerstvo kultury nový pozemek nepovažuje za zvrat ve vývoji situace kolem stavby Kaplického nové knihovny. Ani po více než roce, který uplynul od jeho vítězství v architektonické soutěži na novou knihovnu, není jasné, zda se blob v Praze postaví. Podle ministerstva kultury přitom hlavním problémem nejsou pozemky, ale pochybnosti o regulérnosti soutěže. „Zadali jsme právníkům, aby analyzovali soutěž, její legalitu. Minulý pátek jsme jejich stanoviska obdrželi. Teď se tím zabývají ministerští právníci. Jejich závěry povedou k dalším krokům,“ konstatoval mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar s tím, že Ježek může být odvolán z ředitelského postu.

Naproti tomu Jan Kaplický všechny tyto důvody považuje za zástupné. Nadále však prý věří, že nová knihovna stát bude. „Přestavby jsou dvakrát tak drahé než novostavby,“ uvedl Kaplický v narážce na to, že knihovna chce prozatím nedostatek prostor vyřešit přestavbou depozitáře v Hostivaři. Nápad některých kunsthistoriků a studentů architektury, podle kterého by knihovně mohlo stačit její současné sídlo v historickém Klementinu, označil za „klukovský nesmysl“.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!