„Je to 120 centimetrů vysoká plastika z lipového dřeva s kulichem na hlavě,“ popsal Halouzka dílo, které bude mít premiéru o těchto Vánocích. „Děti Ježíška kreslily nebo popisovaly, pětadvacet tisíc dopisů je velká síla. Sešly se v Ježíškově poště v obci Boží Dar,“ vysvětlil Halouzka. Asi osmdesát procent dopisů se shodovalo. „Křídla má proto, že podle pověstí musí být otevřené okno, aby se do pokoje s dárky dostal,“ objasnil Halouzka, který Ježíška ukáže ve své jesenické galerii Pod Pradědem.
Do příštího roku chce řezbář ve své galerii vytvořit celou „Ježíškovu dílnu“, kde bude mít plno pomocníků. Ježíška považuje Halouzka za mytickou představu našich předků. „Vadí mi, že se k nám tlačí cizí podoby od Santa Clause po dědu Mráze,“ prohlásil Halouzka. Ježíška je ochoten ukazovat celoročně i po zavírací době galerie, stačí zazvonit.
Jiří Halouzka už v souvislosti s Vánocemi drží i další rekord - tvoří totiž největší betlém světa, jehož velikost každoročně zvětšuje a do nějž přidává další postavy. Loni byl mezi nimi například slon o hmotnosti 1,5 tuny, v pořadí už druhý. Halouzka betlém věnoval papeži Janu Pavlu II., který při svém setkání s řezbářem inspiroval tvorbu netradičního díla.
Sochař, kterého mohou lidé v jeho galerii sledovat přímo při tvorbě, má za sebou i další unikátní práce, mimo jiné vytvořil desetimetrovou dřevěnou sochu vládce jesenických hor Praděda. Její hmotnost dokáže jen odhadovat, podle všeho převyšuje patnáct tun.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava