KUTNÁ HORA Diskuse o detailní koncepci využití restaurované Jezuitské koleje v Kutné Hoře ještě budou pokračovat, přemístění Českého muzea výtvarných umění z Prahy je však již hotovou věcí.
Veškeré exponáty z depozitářů jsou umístěny v nových prostorách – a ty jsou už dnes v podstatě naplněny. Představitelé vznikajícího Centra umění v Jezuitské koleji ukázali stav velkoryse obnovované barokní památky a své plány na nejbližší měsíce.
Místo pro novou univerzitu V červnu v Kutné Hoře začne fungovat odborné pracoviště. Pod vedením nového kurátora Českého muzea výtvarných umění Ondřeje Chrobáka vzniká kutnohorský tým, pražské obsazení muzea se zredukuje, ale bude i nadále zajišťovat výstavy v Husově ulici v Praze, jež pro prezentaci výtvarného umění zůstávají zachovány.
Zázemí pro vytváření nového kutnohorského centra je, jak potvrzuje Ondřej Chrobák, nutné a musí vycházet odtud: „Už pro sžití pracovníků s tímto obrovským prostorem a naplnění všech funkcí, které s celou institucí souvisejí, včetně badatelských i kurátorských. Je třeba dokončit stavební práce a vybavení interiérů, ale také se musí začít pracovat na naplnění výstavních prostor.“
V Centru umění bude stálá, ze sbírkových fondů muzea permanentně obměňovaná expozice, jejímž těžištěm bude umělecká produkce posledního století i aktuální výstavy připravované kurátorsky s předpokládanou spoluprací s jinými tuzemskými i zahraničními institucemi. Plánuje se tu ovšem i další různorodá činnost od multimediálních projektů přes filmová, hudební a divadelní představení až po přednášky, sympozia či workshopy.
Veřejnosti se možnosti nového Centra umění představí poprvé 23. května, kdy se chystá Den otevřených dveří s rozsáhlým programem. „Měl by naznačit charakter a duch chystaného centra a ukázat lidem, co od něj mohou očekávat,“ říká Jan Třeštík, pověřený řízením Českého muzea výtvarných umění.
„V létě chceme uspořádat také několikadenní nultý art festival se sérií akcí, koncertů, vystoupení, aby areál začal žít svým životem. Pokud se osvědčí, mohla by to být napříště kulturní událost pravidelná – celý krásný areál s parkem k tomu přímo vybízí,“ dodává Jan Třeštík. Vnitřní prostory Jezuitské koleje už svítí novotou a postupně se dovybavují. „Nyní je třeba obnovit i vnější i vnitřní fasády a otevřít čelní vchod, což je práce ještě tak na půl roku, měla by však být dokončena letos,“ slibuje Jan Třeštík.
Připomíná také možné využití části areálu pro zamýšlenou Středočeskou univerzitu: „Areál je tak velký, že spojení s univerzitou zaměřenou na obory související s výtvarným uměním by mohlo být užitečné a má logiku.“ Chytré inovativní výstavy Zatímco v Kutné Hoře vše směřuje k tomu, aby Centrum umění mohlo být otevřeno napřesrok 8. května – kdy byl položen základní kámen koleje –, v Praze v Husově ulici na červen a s obměnou pak na konec září chystají velkou výstava ze zdrojů sbírek muzea. Ta potom bude součástí stálé expozice kutnohorské. Představí nejzásadnější exponáty, jež muzeum vlastní. V „Husovce“ se nadále budou pořádat výstavy v koncepčním propojení s Kutnou Horou: „Neuzavíráme se žádnému médiu ani omezení časovému či stylovému, jsem přesvědčen, že lze dělat chytré inovativní výstavy i za menší peníze, chce to nápady a trpělivost v hledání nových kontaktů a možností,“ uzavírá Jan Třeštík.