Největší akce svého druhu ve střední a východní Evropě má letos téma „rekonstrukce reality“. To nemůže nerezonovat s probíhající hospodářskou krizí: na přehlídce bude například k vidění novinka provokatéra Michaela Moorea O kapitalismu s láskou. Držitel Oscara za snímek Bowling for Columbine a autor filmů jako Fahrenheit 9/11 či Sicko v ní krizi využívá k obžalobě amerického hospodářství a kapitalismu jako takového. Tuzemská premiéra se odehraje sotva měsíc a půl po uvedení na festivalu v Benátkách, kde snímek O kapitalismu s láskou soutěžil jako první celovečerní dokument v historii.
Podobné téma má i v Jihlavě uváděný film Michaela Winterbottoma a Mata Whitecrosse Doktrína šoku, který vychází ze stejnojmenné knihy novinářky Naomi Kleinové o tom, že neoliberální kapitalismus potřebuje ke svému fungování války, teror a přírodní katastrofy.
Dalším lákadlem uvedeným mimo soutěž bude Maradona by Kusturica, portrét známého fotbalisty od neméně slavného filmaře.
I letos v Jihlavě proběhnou soutěžní sekce českých, světových, východoevropských a experimentálních dokumentů. Z tematických bloků jsou připravena třeba pásma Jak Češi hajlovali či Maďarské filmové povstání. Zavedenou tradicí jsou aktivity určené filmovým profesionálům, například filmový trh East Silver nebo koprodukční setkání East European Forum.
Třináctý festival dokumentů v Jihlavě potrvá od 27. října do 1. listopadu. Všechny informace jsou na www.dokument–festival.cz.
***
Jörgen Leth
Porotcem vybírajícím nejlepší světový dokument v sekci Opus bonum je letos dánský filmař, spisovatel a básník Jörgen Leth, známý u nás jako protagonista snímku Pět překážek, který natočil s Larsem von Trierem. Pět překážek kontroverznímu autorovi přichystali i organizátoři jihlavského festivalu: bude muset například publikovat své štiplavé komentáře k uváděným filmům.