Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Troškovy Hoštice propagují Zemana, volily však knížete

Česko

  16:42
PRAHA - Jedna z nejznámějších bašt Miloše Zemana. I tak se hovořilo o jihočeské vesničce poblíž Volyně, která byla dějištěm populární Troškovské trilogie Slunce, seno... Místní dokonce Zemana natolik obdivují, že odkoupili Zemanův legendární autobus Zemák.

Vesnice Široky důl u Poličky na Vysočine je poklidným místem. Nic nenasvědčuje tomu, že se tu na podzim v roce 2011 odehrála tragédie, kdy v jednom z domu matka zabila své čtyři děti. Dům, kde se to stalo je opustěný. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

To je však, zdá se, minulostí. Při pohledu na volební mapu je jasné, že se Hoštice od Zemana odklánějí. Ba co horšího - v této vesnici zvítězil Schwarzenberg.

Překvapení je o to větší, když si uvědomíme, že nakolik se tato vesnice vymyká obvyklým charakteristikám Schwarzenbergovy voličské základny, kterou, alespoň letmým pohledem, tvoří mladí lidé z velkých měst.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Režisér Zdeněk Troška nakonec podpořil Jana Fischera.

Zeman měl přitom všechny předpoklady k tomu, aby v Hošticích zvítězil. Podporuje jej tamní recesistické sdružení „JZD Hoštice u Volyně“, Miloš Zeman do vesnice pravidelně jezdil a místní JZD zase vyráželo na výlety bývalým Zemanovým autobusem Zemák.

„My v podstatě hromadně podporujeme tohoto kandidáta. Pokud bude zvolen, pak ho u nás rádi přivítáme jako prezidenta. Pokud ne, budeme ho mít nadále rádi jako člověka a přítele Miloše Zemana. Opravdu je u nás kdykoli vítán,“ řekl předseda družstva Miloslav Daňha před volbami serveru ParlamentníListy.cz s tím, že nikomu nenařizuje, jak má volit.

Vše o prezidentské volbě

Jak dopadly volby?

Co řekli vítězové

Reakce poražených

Momenty voleb

Volbu prezidenta jsme sledovali online. Reportáž najdete ZDE.

Autor: