Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve finále prezidentské volby je Zeman a Schwarzenberg

Česko

  14:23aktualizováno  17:50
PRAHA - Sčítání hlasů je u konce, roli favorita splnil Miloš Zeman. Ovšem jen velmi těsně. Zhruba jen o procento za ním zaostal Karel Schwarzenberg, zatímco dříve favorizovaný Jan Fischer neuspěl. Druhé kolo voleb se odehraje za čtrnáct dnů.

Vítězové prvního kola Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg foto: Koláž: Šimon

Vše o prezidentské volbě

Jak dopadly volby?

Co řekli vítězové

Reakce poražených

Momenty voleb

Volbu prezidenta jsme sledovali online. Reportáž najdete ZDE.

Podle výsledků voleb hlasovalo pro Miloše Zemana 24,25 % hlasů, Karel Schwarzenberg dostal 23,32 %. Oba postoupili do druhého kola voleb, které určí českého prezidenta.

Expremiér Jan Fischer sice v minulých měsících vévodil všem předvolebním průzkumům, ovšem finální část kampaně nezvládl. Při televizních debatách nepůsobil příliš enrgicky a narozdíl od Karla Schwarzenberga se jeho kampaň nestupňovala. Na kýžené alespoň druhé místo mu chybělo zhruba sedm procent hlasů.  Porážku přijímal Fischer hořce. Oznámil, že bere výsledek na vědomí a respektuje jej. "Fakta je potřeba respektovat, já jsem vždy respektoval fakta. Osobně samozřejmě určitá míra zklamání tam je, ale co s ní," uvedl.

Celou on-line reportáž najdete ZDE

Jen o málo za Fischerem pak zaostal kandidát ČSSD Jiří Dienstbier, který skončil čtvrtý. Zbylí kandidáti neměli díky nízkému počtu odevzdaných hlasů vůbec šanci uspět. V této souvislosti musela ODS spolknout velmi trpkou porážku  - její kandidát Přemysl Sobotka dokázal předstihnout pouze Janu Bobošíkovou a s necelými 2,5 procenty odevzdaných hlasů skončil na osmém místě.

Kampaň pro druhé kolo začala agresivně

Schwarzenberg už po sečtení 90 % hlasů vystoupil před televizními kamerami a poděkoval svým voličům a svému štábu. "Zeman je podle mne velký protivník, ale představuje minulost. Chci být strážcem ústavy," řekl Schwarzenberg, který svůj krátký projev zakončil spolu se svými spolupracovníky ne příliš dokonalým zpěvem  hymny. 

Zeman na své tiskové konferenci nejprve krátce poděkoval voličům, poté se však hned agresivně vymezil vůči Karlu Schwarzebergovi. Vyčetl mu, že jako druhý muž české vlády hlasoval pro zvýšení DPH i pro církevní restituce. Navíc mu vyčetl i spojenectví s Miroslavem Kalouskem.

Vše o prezidentské volbě

Jak dopadly volby?

Co řekli vítězové

Reakce poražených

Momenty voleb

Volbu prezidenta jsme sledovali online. Reportáž najdete ZDE.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat