Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve finále prezidentské volby je Zeman a Schwarzenberg

Česko

  14:23aktualizováno  17:50
PRAHA - Sčítání hlasů je u konce, roli favorita splnil Miloš Zeman. Ovšem jen velmi těsně. Zhruba jen o procento za ním zaostal Karel Schwarzenberg, zatímco dříve favorizovaný Jan Fischer neuspěl. Druhé kolo voleb se odehraje za čtrnáct dnů.

Vítězové prvního kola Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg foto: Koláž: Šimon

Vše o prezidentské volbě

Jak dopadly volby?

Co řekli vítězové

Reakce poražených

Momenty voleb

Volbu prezidenta jsme sledovali online. Reportáž najdete ZDE.

Podle výsledků voleb hlasovalo pro Miloše Zemana 24,25 % hlasů, Karel Schwarzenberg dostal 23,32 %. Oba postoupili do druhého kola voleb, které určí českého prezidenta.

Expremiér Jan Fischer sice v minulých měsících vévodil všem předvolebním průzkumům, ovšem finální část kampaně nezvládl. Při televizních debatách nepůsobil příliš enrgicky a narozdíl od Karla Schwarzenberga se jeho kampaň nestupňovala. Na kýžené alespoň druhé místo mu chybělo zhruba sedm procent hlasů.  Porážku přijímal Fischer hořce. Oznámil, že bere výsledek na vědomí a respektuje jej. "Fakta je potřeba respektovat, já jsem vždy respektoval fakta. Osobně samozřejmě určitá míra zklamání tam je, ale co s ní," uvedl.

Celou on-line reportáž najdete ZDE

Jen o málo za Fischerem pak zaostal kandidát ČSSD Jiří Dienstbier, který skončil čtvrtý. Zbylí kandidáti neměli díky nízkému počtu odevzdaných hlasů vůbec šanci uspět. V této souvislosti musela ODS spolknout velmi trpkou porážku  - její kandidát Přemysl Sobotka dokázal předstihnout pouze Janu Bobošíkovou a s necelými 2,5 procenty odevzdaných hlasů skončil na osmém místě.

Kampaň pro druhé kolo začala agresivně

Schwarzenberg už po sečtení 90 % hlasů vystoupil před televizními kamerami a poděkoval svým voličům a svému štábu. "Zeman je podle mne velký protivník, ale představuje minulost. Chci být strážcem ústavy," řekl Schwarzenberg, který svůj krátký projev zakončil spolu se svými spolupracovníky ne příliš dokonalým zpěvem  hymny. 

Zeman na své tiskové konferenci nejprve krátce poděkoval voličům, poté se však hned agresivně vymezil vůči Karlu Schwarzebergovi. Vyčetl mu, že jako druhý muž české vlády hlasoval pro zvýšení DPH i pro církevní restituce. Navíc mu vyčetl i spojenectví s Miroslavem Kalouskem.

Vše o prezidentské volbě

Jak dopadly volby?

Co řekli vítězové

Reakce poražených

Momenty voleb

Volbu prezidenta jsme sledovali online. Reportáž najdete ZDE.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat