Jihočeský budíček odnesl Slovan

Hokejisté Českých Budějovic po sedmi porážkách zabrali a v Lize mistrů přehráli slovenského mistra

ČESKÉ BUDĚJOVICE Tak se konečně dočkali. Hokejisté Českých Budějovic zvítězili ve druhém kole Ligy mistrů nad Slovanem Bratislava a připsali si první úspěch v soutěži. Výhra Jihočechů přišla po sedmi porážkách v řadě. Třemi finálními přihrávkami přispěl k výhře útočník Radek Duda.

Mountfield České Budějovice -Slovan Bratislava 5:2 Jihočeši začali s velkou chutí a již v desáté vteřině prověřil Toman ranou od modré gólmana Hoviho, bývalou oporou extraligového Vsetína. Hovi si sice poradil, přesto čisté konto dlouho neuhájil. Na začátku druhé minuty vystřelil chytře přes obránce Duda, Hovi puk vyrazil přímo k Hudcovi, který ho z úhlu dorazil do prázdné branky. Po 77 odehraných vteřinách zaznamenal nejrychlejší gól Ligy mistrů.

Druhý gól měli v sedmé minutě na holích Veselý s Vakem, Hovi je však vychytal. Hned poté měli domácí jedinečnou šanci svůj náskok zvýšit, ale minutu a půl dlouhou přesilovkou pět na tři pohrdli. Po zbytek první části byl překvapivě lepší Slovan; Döme ve 13. minutě i Hujsa v následné hře čtyř proti čtyřem však v šancích ztroskotali.

Právě Hujsa měl obrovskou možnost své selhání napravit v úvodu druhého dějství, ale Turek byl znovu proti. Na druhé straně našel Duda parádní zadovkou Gřegořka, který se proti Hovimu ani nadvakrát neprosadil. Ale pouze dočasně, neboť při následné přesilovce pohotově dorazil puk do sítě a zvýšil na 2:0.

Z klidu vyvedl domácí po dalších 76 vteřinách Vaic. Ve 28. minutě mohlo být dokonce vyrovnáno, jenže Uram tváří v tvář Turkovi neuspěl. Slovanu po snížení narostla křídla. V polovině základní hrací doby se však při vlastním oslabení Duda neukvapil s vyhozením kotouče, místo toho poslal bekhendem do brejku Humla a ten střelou švihem propálil Hoviho.

Jakékoliv myšlenky slovenského týmu na zvrat utnul již po 28 vteřinách třetí dvacetiminutovky Veselý, když elegantně s otočkou přebral přihrávku od Poživila a pokořil Hoviho počtvrté. Finský gólman vzápětí vychytal ve velké šanci při přesilovce Jihočechů Kůrku, ale ve 47. minutě ho chytrým zakončením po ledě překvapil teprve sedmnáctiletý Horák. Hosté se dočkali již pouze snížení zásluhou Kukumberga.

Výsledek - skupina C: Branky a nahrávky: 2. M. Hudec (Duda), 23. Gřegořek (Duda, Frolo), 30. Huml (Duda, Toman), 41. Veselý (L. Poživil), 47. Horák (Kuchejda, Mucha) -25. Vaic (Hujsa), 51. Kukumberg (Hujsa, Uram). Rozhodčí: Jablukov, Schütz - Linnek, Schulz (všichni Něm.). Vyloučení: 7:9. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4250.

Další výsledky - skupina A: Kärpät Oulu -Metallurg Magnitogorsk 0:2 (35. MAREK, 44. Aťjušov). Skupina B: SC Bern - Espoo Blues 1:3 (54. Gamache - 4. Kahkonen, 20. Rajamäki, 60. Uhlbäck). Skupina D: Linköping HC - Curych Lions 2:7 (3. Laumann Ylven, 19. Eriksson - 18. a 48. Monnet, 27.

a 39. Sejna, 7. Blindenbacher, 43. Bühler, 58. Pittis).