Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jihočeský kraj přestane na konci června hradit regulační poplatky

Česko

  13:43
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Jihočeský kraj přestane na konci června hradit regulační poplatky. Dnes o tom rozhodli krajští zastupitelé. Jihočeský kraj formou daru proplácí poplatky pacientům krajských zdravotnických zařízení od loňského února.
Poplatky u lékaře (ilustrační foto)

Poplatky u lékaře (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

O zrušení úhrady poplatků jako první rozhodl 2. června Pardubický kraj a dodneška dalších šest krajů - Moravskoslezský, Zlínský, Karlovarský, Liberecký, Hradecký a Jihomoravský.

Jihočeský kraj loni za poplatky vydal 67 milionů korun. Na letošek
schválili zastupitelé 90 milionů korun. Za období od ledna do dubna požadují nemocnice proplatit 25,2 milionu korun.

Úhradu poplatků kraj schválil jako formu pomoci pro obyvatele kraje a také jako podporu pro vytvoření tlaku v Poslanecké sněmovně na to, aby byly poplatky zrušeny ještě předchozím parlamentem, uvedl hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Poplatky však zůstaly a kraje podle něj po celou dobu čelily tlaku ministerstev a dalších státních orgánů.

Situace se podle Zimoly změnila, a to i vzhledem k vyjádření Evropské komise, která považuje současný systém proplácení poplatků za diskriminační. Proto předložili návrh na ukončení poskytování darů na úhradu regulačních poplatků ve zdravotnických zařízení Jihočeského kraje. Pro návrh byla většina zastupitelů.

"Jsme si vědomi velké zátěže pro některé sociální skupiny, například rodiny s dětmi nebo seniory a to zejména u lékárenských poplatků," řekl Zimola. Jeho náměstkyně Ivana Stráská (ČSSD) proto na jeho žádost připraví ve spolupráci s vedením jednotlivých nemocnic opatření formou slev a bonusů, která by měla zmírnit dopad poplatků za položku na receptu. "Jde o to, aby lidé v sociální tísni mohli požívat stejných výhod, jaké požívají v lékárnách některých řetězců nebo soukromých společností, nebude to ale z prostředků jihočeského kraje," podotkla Stráská.

Na začátku června se předsednictvo ČSSD dohodlo na tom, že se krajské samosprávy, zřizující zdravotnická zařízení, mají samy rozhodnout, zda přestanou proplácet zdravotnické poplatky, nebo zda je budou proplácet všem bez ohledu na to, kdo zařízení zřizuje. Předsednictvo ČSSD reagovalo na výhrady EK, podle níž může být proplácení zdravotnických poplatků formou nedovolené veřejné podpory. Kraje ovládané sociálnědemokratickými hejtmany dosud za vracení poplatků utratily přes 600 milionů korun.

Regulační poplatky zavedl v roce 2008 bývalý ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby několikrát upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun na pohotovosti. Od třicetikorunového poplatku u lékaře jsou osvobozeny děti do 18 let.

Autor: