Během sedmi- až osmidenní mise budou všichni tři kosmonauti na orbitální stanici provádět vědecké experimenty. Mise bude ve vesmíru právě v době, kdy se 12. dubna před 47 lety podíval ke hvězdám první člověk - sovětský kosmonaut Jurij Gagarin.
„Budu zpívat, ale jméno písně zatím neřeknu,“ prohlásila I So-jon na tiskové konferenci na Bajkonuru. Rusové slaví 12. duben jako Den kosmonautiky. „Doufám, že se všem, Američanům i Rusům, bude moje píseň líbit,“ dodala se širokým úsměvem devětadvacetiletá studentka nanotechnologií.
I So-jon řekla, že chce vzít do vesmíru také kousek korejské kultury a kromě toho, že své kolegy 12. dubna potěší zpěvem, hodlá jim také servírovat tradiční korejské kořeněné zelí kimči.
I So-jon již v pondělí vyjádřila přání, aby její let do vesmíru pomohl ke sblížení obou korejských států. „Doufám, že se Korea stane jednou zemí a že můj let udělá radost i lidem v Severní Koreji,“ řekla. „Jsem dcera Severní i Jižní Koreje,“ dodala.
S jihokorejskou kosmonautkou letí do vesmíru 43letý Oleg Kononěnko a 34letý Sergej Volkov, jehož otec Alexandr také býval kosmonautem. Za sovětských časů strávil ve vesmíru celkem 391 dnů.
I So-jon se má na Zemi vrátit 19. dubna spolu s dvěma nynějšími obyvateli ISS, americkou astronautkou Peggy Whitsonovou a ruským kosmonautem Jurijem Malenčenkem. Volkov a Kononěnko by měli na ISS strávit dalších šest měsíců.
Studentka nahradila boxera
V Jižní Koreji sledovaly tisíce lidí start kosmické lodi na obří televizní obrazovce v centru Soulu. Za let má vláda zaplatit 20 milionů dolarů (318 milionů Kč). Jižní Korea se tak stala 37. zemí světa, která vyšle svého člověka do kosmu. Ze 36 000 korejských zájemců o let byl původně vybrán bývalý boxer a výzkumník v oboru umělé inteligence Ko San. Ale během výcviku v ruském Hvězdném městečku opakovaně porušil předpisy, pokoušel se totiž propašovat ven technické příručky. Místo něj se tak do kosmu podívá jeho náhradnice.