Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jineckým se radar nezamlouvá

Česko

  7:53
PRAHA - Žádost Američanů o umístění protiraketového radaru do prostoru Vojenského újezdu Brdy nepříjemně překvapila obyvatele obce Jince u Příbrami. Žijí totiž hned vedle vojenského prostoru. Drtivá většina místních obyvatel s umístěním radaru nesouhlasí.

Nedávno dobudovaný radar protivzdušné obrany NATO v Nepolisích na Královéhradecku. foto: Alexandra MlejnkováČTK

„Ta zpráva mě velmi nemile překvapila, do poslední chvíle jsem tomu nevěřil,“ vyjádřil se starosta obce Josef Hála. „Myslel jsem, že radar umístí v Libavé na Olomoucku, jak bylo původně plánováno, a ne tak blízko Praze,“ stěžuje si starosta.

Kde přesně by měl radar stát, zatím Američané nesdělili. „Mluvit o konkrétním místě by byla čirá spekulace. V tuto chvíli záleží na výsledku jednání, které vede ministerstvo zahraničí,“ řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Podle starosty Jinců se místním nelíbí přítomnost armády v jejich obci. Mají také dojem, že by se Jince mohly stát „strategickým vojenským cílem“ a bojí se o svou bezpečnost.

„Mělo to být někde jinde, přinese nám to spíš problémy než užitek,“ míní občan Jinců Tomáš Vlach. „Sice nám říkají, že přibude dvě stě pracovních míst, ale já si myslím, že na ta místa budou stejně dosazeni jejich lidé a nám to nepomůže,“ myslí si Vlach.

Starostové přilehlých obcí se dnes dopoledne setkají s americkým velvyslancem Richardem Graberem a středočeským hejtmanem Petrem Bendlem. Oběma chtějí na jednání vysvětlit, proč s radarem nesouhlasí. Schůzky se zúčastní i vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra a náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar. „Protestovat ale nemá smysl,“ myslí si starosta Jinců Hála.

Veřejnost potřebuje informace
Podle středočeského hejtmana Petra Bendla může za rozladěnost obyvatel především nedostatek informací. „Dnešní schůzka, o kterou požádal sám americký velvyslanec, má za úkol seznámit starosty se zásadními informacemi. Občané žijí v nevědomosti, kolují mezi nimi fámy, které se nezakládají na pravdě,“ řekl včera LN.

„Vzhledem k tomu, že parlament bude hlasovat o umístění základny nejdřív za rok, myslím si, že nějaká informační linka se k místním obyvatelům určitě najde,“ míní Bendl.

Informační prázdnotu se podle tiskového mluvčího Andreje Čírtka snaží vyplnit i ministerstvo obrany „Na našich webových stránkách je k dispozici čtyřicetistránkový bulletin o raketové obraně, připravuje se zvláštní číslo magazín A-report, který distribuujeme zdarma mezi vojáky, připravujeme rovněž cyklus přednášek na právnických fakultách,“ vyjmenovává snahu ministerstva obrany jeho mluvčí.

Vojenský újezd Brdy leží zhruba padesát kilometrů jihozápadně od Prahy mezi Příbramí a Rokycany. Zabírá celou polovinu brdského pohoří a jeho rozloha je asi 260 kilometrů čtverečních. K vojenským účelům slouží už od roku 1928.

V současné době tam armáda provozuje mimo jiné dělostřeleckou, tankovou, protitankovou i pěchotní střelnici a leteckou zkušební střelnici, kterou používá i policie. Americká armáda mu dala přednost před Libavou na Olomoucku zřejmě na základě odborných posudků.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!