Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Tep, tlak i krev, v pořádku, můžeme hladovět dál, říká Gruntorád. Vyhlíží Fialu

Česko

  21:47
Už víc než týden drží před Úřadem vlády chartista a spisovatel Jiří Gruntorád protestní hladovku za odstoupení Mariana Jurečky z úřadu ministra práce a sociálních věcí. „S Jurečkou si nemám co říct,“ řekl Gruntorád v pátek s tím, že očekává příchod premiéra Petra Fialy, od kterého si slibuje konkrétní řešení.

„S Marianem Jurečkou si nemám co říct, ale dostal jsem informaci, že se mnou bude chtít mluvit pan premiér. Od toho bych si sliboval řešení. Zeptám se ho, zda patří morálka a mravnost do politiky,“ řekl v pátek na dotaz redakce iDNES.cz Gruntorád. Protestní hladovku drží od 17. listopadu. Odstoupení ministra práce Mariana Jurečky požaduje proto, že neřeší problém nízkých penzí disidentů.

Gruntorád podle svých slov nijak výrazně nevnímá, že už je několik dní o hladu. „Je mi výborně. Včera tu byli lékaři, mě i Johna (chartista John Bok, který se ke Gruntorádovi přidal 18. listopadu, pozn. red.) změřili a otestovali. Tep, tlak i hladina cukru v krvi, všechno je v pořádku. Takže můžeme dál hladovět, dokud nás to bude těšit,“ řekl Gruntorád.

Netrápí ho ani přicházející zima, která se na Česko snesla v posledních dnech. „Mám teplé rukavice s beránkem, termoprádlo i jiné užitečné věci, se zimou problém není. V noci jsem ulehl a vůbec nevím, jestli byla zima, nebo teplo,“ dodal.

Doplnil také, že od pátku začíná řetězová hladovka. Prozatím se do protestu kromě něj a Johna Boka zapojil i spisovatel, disident, šumavský regionalista a textař Ondřej Fibich. „Chceme dosáhnout odstoupení ministra Jurečky. Pokud neodstoupí, tak je jedinou alternativou to, že vláda zruší usnesení z loňského ledna,“ zopakoval chartista Gruntorád svůj požadavek.

Fiala navštívil Gruntoráda již ve čtvrtek a vyzval ho k přerušení nebo ukončení hladovky s tím, že jeho původní požadavky týkající se důstojných penzí pro disidenty a disidentky vláda plní. Ke shodě mezi Fialou a Gruntorádem však nedošlo. Gruntorád uvedl, že hladovku ukončí, pokud vláda zruší usnesení, kterým se přihlásila k tradicím Charty 77. Fiala ale oponoval, že takovou věc nenavrhne. Učinit tak podle něj ale mohou členové kabinetu.

Před Strakovu akademii přišel za Gruntorádem ve čtvrtek večer i předseda Senátu Miloš Vystrčil. „Měl jsem pocit, že úplně nechápe, oč jde, a snažil se mě přemluvit, abych hladovku ukončil,“ vyjádřil se k setkání hladovějící chartista. „Rozešli jsme se přátelsky, ale bez konkrétního výsledku,“ dodal.

Za malými důchody odpůrců a odpůrkyň komunistického režimu bývá věznění, vynucená emigrace či nemožnost pracovat. Nemohli tak dostatečně dlouho platit důchodové pojištění. Mnoho lidí také nesmělo pracovat v původní profesi a vykonávalo jen pomocné práce s nízkým výdělkem, který se promítl do nízké penze.

Ministr práce Marian Jurečka má do 15. prosince spolu s dalšími ministry připravit a předložit návrh zákonné úpravy a opatření k zajištění důstojných důchodů pro disidenty a disidentky. Vláda mu to uložila ve středu po jednání kabinetu.

Autor: