Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jiřičná se postará o Kaplického rejnoka

Česko

  17:50
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Návrhem koncertní síně přezdívané rejnok, který pro České Budějovice připravil architekt Jan Kaplický, se možná bude zabývat jeho kolegyně Eva Jiřičná. Zástupci Jihočeské společnosti přátel hudby, která chce sál za dvě miliardy korun postavit, s ní o tom budou jednat v pátek v Praze.

Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka řečené Rejnok. foto: ČTK

Zastupitelé města schválili možnost vzniku této stavby v daném území. Díky tomu lze pokročit v práci na změně územního plánu, řekl předseda společnosti Antonín Kazil.

Kaplický se svým týmem Future Systems navrhl pro Budějovice originální černý objekt organických tvarů, který chce společnost postavit na místě bývalých kasáren ve čtvrti Čtyři Dvory. Tato dokončená studie je Kaplického nejdopracovanějším dílem v tuzemsku, jeho náhlá smrt však v lednu další jednání načas zmrazila.

"Nevzdali jsme to, Budějovice tuto stavbu potřebují a dokončit dílo Jana Kaplického je pro nás závazkem," uvedl Kazil. Moderní a dostatečně velký prostor s dostatečnou kapacitou, vyhovující akustikou a důstojným zázemím, totiž zatím stotisícovému městu chybí.

Rejnok veliký jeden a půl hektaru´
Navržený rejnok má trojúhelníkový půdorys a zaujímá plochu téměř 1,5 hektaru. V lokalitě nazvané U Vávrovských rybníků je však kvůli tomu třeba změnit územní plán, což dnes zastupitelé začali.

Z jejich rozhodnutí vyplývá, že koncertní síň daného tvaru a velikosti lze na těchto městských pozemcích postavit, pokud stavba vyhoví všem nárokům vyplývajícím z územního řízení. Okolní zeleň zůstane zachována. "S napětím jsme na toto rozhodnutí čekali, protože teď můžeme spustit práce na schválení změny územního plánu a připravovat předprojektové dokumentace," vysvětlil Kazil.

Zároveň je to důležitá opora pro žádost o peníze z fondů Evropské unie, kterou společnost hodlá podat do Bruselu co nejdřív. Schvalovací proces územního řízení by chtěla stihnout do konce roku. Kazil potvrdil, že nadále trvá zájem jedné silné zahraniční firmy, která je ochotná se na financování stavby podílet. Její jméno však zatím tají.

Stavbu rejnoka by mohla dotáhnout do konce světově proslulá architektka a bývalá Kaplického partnerka Jiřičná, která Jihočechy kontaktovala po jednání s vdovou Eliškou Kaplicky.

Jiřičná jako garant, lidé z Future Systems to dostaví
"Údajně chce paní Jiřičná nad tímto projektem držet ochrannou ruku, ale dodělat by to měli ti chlapci z Future Systems, kteří na tom dosud pracovali," předpokládá Kazil. Jiřičná coby garant je podle něho ideální, protože její práce a věhlas dávají záruku vysoké úrovně a navíc dobře zná tvůrčí styl Kaplického i jeho filosofii.

Jihočeská společnost přátel hudby, která v Českých Budějovicích uspořádala 19 ročníků Hudebních slavností Emy Destinnové, chce vytvořit Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka se dvěma koncertními sály pro 1000 a 400 posluchačů, které ponesou jméno Emy Destinnové a Karla Ančerla.

Vejít by se měl dovnitř i stočlenný symfonický orchestr s velkým sborem, počítá se také s tanečním parketem. Nejbližší podobná koncertní síň s kvalitní akustikou, která tyto nároky splňuje, je v Berlíně.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...